Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Żarówki do skutera

Żarówki do skutera. Jakie?

 

żarówki do skutera a

 

No właśnie

Jakie żarówki do skutera

Mówiąc o żarówkach mam na myśli reflektorowe żarówki do skutera.

W skuterach mają zastosowanie w większości przypadków żarówki BA20D i H4. Choć stosowane są też inne żarówki do skutera np. w reflektorach soczewkowych.

Nie wiem czy firmy zajmujące się produkcją skuterów, wytwarzają również klosze reflektorów, czy stosują klosze produkowane przez innego wytwórcę, bo jest coś nie tak.

W swoim skuterze Romet RXL od nowości miałem zainstalowane żarówki BA20D. Nie wnikałem specjalnie w jakość świecenia, choć od początku coś mi nie pasowało.

Jeszcze światła mijania jakoś oświetlały drogę, gorzej ze światłami drogowymi.

Zdarzało się, że w czasie jazdy wieczorem z moją dziewczyną gdy jechała swoim skuterem przede mną to się mnie pytała czy ja jadę na światłach mijania bo ją moje światła oślepiały przez lusterko wsteczne. 

A tak być nie powinno.

Z uwagi na to, że fabryczne światła są liche, w dodatku gasną przy zmniejszaniu obrotów musiałem z tym coś zrobić.

No i zrobiłem. 

Przerobiłem całkowicie instalację elektryczną dotyczącą zasilania świateł. Jeśli chcesz możesz pobrać poradnik i zastosować te zmiany u siebie.

Po modernizacji zmieniłem żarówki na H4, można to zrobić bez problemu, gdyż żarówki BA20D są montowane w oprawkach, które mają taki sam kształt jak H4, chodzi o mocowanie w kloszu.

Jak wiadomo żarówki H4 przy tej samej mocy mają większą jasność.

Po modernizacji instalacji i zmianie tych żarówek jakość świateł diametralnie się zmieniła. Przede wszystkim światła drogowe są wyśmienite.

Jednak mimo wszystko coś mi nie pasowało.

I właśnie teraz dochodzimy do sedna. 

Dużo wcześniej już to stwierdziłem ale jakoś nie mogłem się zebrać żeby to udokumentować.

Ale się zebrałem.

Na zdjęciu, na wstępie postu, są żarówki do skutera jakie można zastosować.

Ustawione są względem siebie tak, jak siedzą w kloszu.

Już na pierwszy rzut oka widać zdecydowaną różnicę w położeniu poszczególnych włókien.  Nie będę wyjaśniał, bo to zbyt jasno widać.

Strzałką jest zaznaczone położenie żarnika światła drogowego. 

To tyle, na razie.

Nie mam zielonego pojęcia kto w firmie zdecydował żeby zainstalować w reflektorach żarówki BA20D, skoro ten klosz nie jest przystosowany do tego typu żarówek.

Żeby nie być gołosłowny, że sobie to wymyśliłem, że można stosować różne żarówki do skutera, to teraz Ci pokażę jak działają światła po zastosowaniu obu żarówek.

Na foto  nr 1,niżej, jest zdjęcie a właściwie trzy zdjęcia w jednym, jak świecą światła po założeniu żarówek BA20D. Od lewej światła mijania, w środku światła drogowe, po prawej światła mijania i jednocześnie włączony sygnał świetlny (światła drogowe.długie).

żarówki do skutera

Analogicznie na foto 2 niżej po zastosowaniu żarówek H4.

żarówki do skutera 1

Myślę, że nie trzeba niczego tłumaczyć. Wszystko jasne.

Wyjaśnię tylko co znaczą te czarne paski na płycie. Wyznaczają one górną krawędź światła mijania, przy założonych żarówkach BA20D.

Ta krawędź jest prawie dokładnie na wysokości środka reflektora, czyli świecą prawie równolegle do drogi, więc „zachowują” się jak światła drogowe.

Na zdjęciu nr 2 przy żarówkach H4 widać, że górna krawędź jest niżej jakieś pięć centymetrów, czyli prawidłowo.

Przy takim ustawieniu główny strumień światła mijania będzie padał na drogę przed skuterem w odległości kilkunastu metrów.

Powiesz, że to bzdura. Mów co chcesz.

Napisałem ten post żeby pokazać, po pierwsze, że konstruktorzy specjalnie się nie przejmują jakością świateł w skuterach – szczególnie tych z niższej półki – oraz żebyś zwrócił/a uwagę jeżeli będziesz chciał/a zastosować żarówki do skutera innego typu.

Nie twierdzę, że we wszystkich rodzajach skuterów tak jest, bo nie wiem, ale myślę, że warto sprawdzić jeżeli się zmienia żarówki na innego typu.

Żarówki do skutera
5 (100%) 4 votes

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik

jak-wyregulować-gaźnik-skutera


Imię:*
Email:*

Kategorie
Reklama