Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Akumulator kwasowy typu MC

 

Akumulator kwasowy typu mcNa temat akumulatorów stosowanych w skuterach napisałem już w artykule akumulator bezobsługowy.

Tutaj chcę poruszyć inną kwestię, mianowicie: czy zastosować akumulator kwasowy typu MC.

Akumulatory żelowe i AMG jakie są stosowane w skuterach nie do końca są –  takie jest moje zdanie – najszczęśliwszym wyborem.

Wynika to z bardzo wrażliwych cech jakie posiadają względem eksploatacji, a przede wszystkim sposobu ładowania.

W skuterze obwód ładowania w ogóle nie jest przystosowany do ładowania akumulatorów bezobsługowych żelowych i AMG. 

Układ jest prymitywny i tylko normalny akumulator kwasowy, jaki jest stosowany w samochodach może przyjąć bez specjalnych problemów ten sposób ładowania.

W poradniku opisującym szczegółowo jak zdecydowanie poprawić warunki eksploatacyjne akumulatora stosowanego w skuterze, podzieliłem się technicznymi aspektami tych zmian, które zastosowałem po przeprowadzeniu prób i eksperymentów w swoich dwóch skuterach z bardzo dobrym skutkiem.

Chodzi mi jednak o coś zupełnie innego.

Akumulatory żelowe i AMG są bardzo wybredne, ładowanie musi być bardzo precyzyjne, prąd wygładzony, są okropnie wrażliwe na rozładowanie, przeładowanie i zbyt wysokie napięcie ładowania.

Wszystko to jest związane z tym, że praktycznie nie można uzupełniać poziomu elektrolitu, dlatego nie można doprowadzić do gazowania w czasie ładowania.

Akumulator kwasowy typu mc 1Akumulator kwasowy typu MC jest „otwarty” więc można kontrolować poziom elektrolitu i ewentualnie uzupełniać. Zachowuje się jak zwykły akumulator  kwasowy samochodowy, a więc nie jest wybredny jeżeli chodzi o parametry ładowania.

W poradniku –  jak zdecydowanie poprawić warunki eksploatacyjne akumulatora stosowanego w skuterze – opisałem sposób, który spełnia te wymagania, jednak w akumulatorach żelowych i AGM odgrywa bardzo ważną rolę temperatura otoczenia w jakiej w danej chwili znajduje się akumulator.

Można zaradzić i temu aspektowi, tylko że spowodowałoby to niepotrzebne rozbudowanie i skomplikowanie układu ładowania. Stosując akumulator kwasowy typu MC,  to wszystko praktycznie odpada.

Mimo że mam sprawne akumulatory w swoich skuterach, które kręcą jak głupie po modyfikacji instalacji elektrycznej i układu ładowania to jednak zdecydowałem się zmienić na akumulator kwasowy typu MC.

Te akumulatory mają różne pojemności, jednak pojemność 13Ah przypadła mi do gustu. Oryginalnie w skuterach są akumulatory 5Ah lub 7Ah, więc 13Ah to pojemność dwukrotnie a nawet prawie trzykrotnie większa.

Podróżując po Polsce taka zwiększona pojemność jest jak najbardziej wskazana.

Podczas dłuższego postoju można np. posłuchać radia, podładować telefon, akumulatorki do interkomu czy słuchać audio zainstalowane w skuterze, jeśli ktoś takie ma, bez konieczności uruchamiania silnika czy robienia tego tylko w czasie jazdy.

Może powiesz, że taki większy akumulator potrzebuje więcej prądu do ładowania. Owszem, ale po modernizacji instalacji elektrycznej w moich dwóch skuterach mam taki zapas energii z alternatora, że spokojnie mógłbym ładować dużo pojemniejszy akumulator.

Kwestia jest tylko taka, że im większy akumulator tym większe gabaryty i specjalnie nie ma go gdzie zainstalować.

A gabaryty 13Ah są do przyjęcia.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama