Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Filtr paliwa w skuterze. Czy warto?

Filtr paliwa  w skuterze.  Czy warto?

 

Filtr paliwa w skuterze

 

Być może zastanawiasz się co znaczy ten tytuł?

Jeżeli tak, to powiem Ci, że nie chodzi o to, czy warto wymieniać filtr paliwa w skuterze, bo zapewniam że warto a nawet trzeba, ale czy warto się decydować wymieniając filtr paliwa w skuterze na tańsze zamienniki (chińskie).

Otóż zapewniam Cię, że nie warto a nawet nie można.

Z bardzo prostej przyczyny. Ale o tym za chwilę.

Jak zapewne wiesz, filtr paliwa w skuterze to nie jest taki element, który trzeba wymieniać, powiedzmy razem z wymianą oleju w silniku. Absolutnie.

Myślę, że wystarczy jak filtr paliwa w skuterze wymienimy  np. po przejechaniu 10 tys. kilometrów. Podaję tu czas oczywiście przykładowo. Każdy wymieni filtr paliwa w skuterze według własnego uznania.

A teraz wróćmy do zasadniczej kwestii, czyli tańszych zamienników.

Jeden z czytelników, Pan Eryk, przysłał mi wiadomość na skrzynkę, żeby uważać na chińskie filtry paliwa.  Poniżej cytuję tą wiadomość, za zgodą czytelnika:

“Witam Panie Mieczysławie,

Chciałbym zwrócić Pana uwagę na chińskie filtry paliwa. Ostatnio wymieniałem taki i postanowiłem zobaczyć co jest w środku – ku mojemu zaskoczeniu “filtr” filtrował pewnie tylko z połowę paliwa ponieważ nie było większych przeszkód aby niefiltrowane paliwo płynęło do gaźnika. Dodam, ze nie widać tego na zdjęciach ale znalazłem sporo zanieczyszczeń “za filtrem”. 

Osobiście zakupiłem filtry Filtron do Fiata CC. Instalacja takiego filtra w miejsce obecnie używanego dla osoby z Pana zdolnościami technicznymi nie będzie stanowić problemu dlatego pozwolę sobie pominąć opis instalacji.

Pozdrawiam”

Filtr paliwa w skuterze 1

 

Do wiadomości zostały dołączone zdjęcia, które uwidoczniłem na stronie, również za zgodą.

Zdjęcie na początku artykułu pokazuje ten rzeczony filtr po odcięciu króćca.

Już na pierwszy rzut oka widać, że siatka filtrująca jest luźno „wrzucona”. Powinna być wklejona lub zatopiona szczelnie w komorze.

Jak widać tak nie jest i paliwo spokojnie może się przedostawać pomijając siatkę filtra.

Na zdjęciu tego akurat nie widać, ale być może ten filtr jest jednokomorowy, wtedy już całkowita rozpacz.

Właściwy filtr powinien mieć dwie komory przedzielone siatką filtrującą.

Do tego – jak zapewne się orientujesz – na filtrze jest strzałka informująca w którą stronę powinien być przepływ.

Filtr paliwa w skuterze wymienia się niezbyt często, więc sugerowanie się oszczędnością przy wymianie, jak widzisz nie jest najlepszym pomysłem. Zdecydowanie uważam, że to jest wielki błąd.

Zakładając taki filtr, po jakimś czasie możemy mieć kłopoty z prawidłową pracą silnika, gaźnika i nie będziemy sobie zdawać sprawy co jest przyczyną.

Filtro paliwa w skuterze 2

 

Po ewentualnym wyczyszczeniu gaźnika, właściwa praca wróci do normy by po jakimś czasie się powtórzyć.

Jeżeli chodzi o montaż to nie przedstawia on żadnych problemów, wystarczy tylko zwrócić uwagę na strzałkę lub inny znak informujący jak zamontować taki filtr.

Zachęcam, a nawet namawiam, by wymieniając filtr paliwa w skuterze korzystać z wyrobów renomowanych firm.

Czytelnik w wiadomości napisał, że zakupił filtr firmy Filtron. Informuje lojalnie, że nie jest to świadome reklamowanie tego producenta, a jedynie przykład.

Ceny są tak niewiele różne, właściwie to są groszowe sprawy, że naprawdę nie warto się tym sugerować, a nasz skuter a tym bardziej zamontowany w nim silnik będzie nam za to wdzięczny pracując bezproblemowo. 

 

Na koniec mała konkluzja:

Nie wszystko co chińskie musi być najwyższej jakości.

Przewrotnie? Może…   

 

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

3 Responses to Filtr paliwa w skuterze. Czy warto?

  • W serwisie (o dość wysokiej renomie) założono mi filtr paliwa “no name” Made in Turkey. Po 100 kilometrach skuter “zdechł” – laweta , serwis, po dwóch godzinach dłubania skuter “zaskoczył”. Jazda do domu i po 5 kilometrach “zgon” ponowny. Coś mnie tknęło i szybko podmieniłem filtr na stary – markowy, który miałem w schowku. Skuter oczywiście zaskoczył po 5 sekundach kręcenia i wszystko jest jak powino być. Z ciekawości rozbebeszyłem filtr Made in Turkey i ku zaskoczeniu – w środku kartonowa przegródka która była bardzo napęczniała od paliwa – co bardzo ograniczało jego przepływ. Zgłosiłem to do serwisu i oczywiście usłyszałem że to niemożliwe i pewnie coś z paliwem było nie tak. Wnioski wyciągnijcie sami…

  • Pozwole sobie nie zgodzic sie z opinia o niedostepnosci markowych filtrow paliwa. Chocby na allegro jest tego sporo – prosze np wpisac Filtron 822. Co ciekawe wiele ofert oferuje w filtr w cenie nizszej niz jego chinski odpowiednik 🙂

  • Ja ostatnio musiałem wyciągnąć gaźnik i wyczyścić go, ponieważ skuter odpalał dopiero po dłuższym kopaniu i kręceniu manetką. Podejrzewam, że winny tej sytuacji jest właśnie chiński filtr paliwa…. Co do markowych filtrów to niestety dość ciężko je kupić, nawet przez internet. Może w sklepach z częściami samochodowymi można znaleźć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama