Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Jak wyregulować gaźnik skutera

 

jak wyregulować gaźnik skuteraJak wyregulować gaźnik skutera

W naturze polaka jest zakodowane, że wszystko stara się naprawiać, poprawiać sam. Szczególnie jeśli chodzi o motoryzację.

Być może dlatego, że każdy uważa się za „złotą rączkę”, a pewnie również dlatego, że wszelkie usługi związane z naprawą czy regulacją są stosunkowo drogie.

Jeżeli chodzi o samochody to za bardzo nie ma co regulować za pomocą klucza i śrubokręta, wszystko teraz wykonuje komputer diagnostyczny.

Inaczej się ma sprawa ze skuterami a o nie tutaj chodzi. Jedną ze standardowych regulacji jest regulacja gaźnika.  Czytając różne wypowiedzi na temat jak wyregulować gaźnik skutera, można się doszukać różnych technik takiej regulacji.

W internecie, na forach skuterowych, również w innych miejscach jest mnóstwo mniej lub bardziej fachowych porad na temat: jak wyregulować gaźnik skutera.

Posiadam dwa skutery, jeden firmy Zipp, drugi firmy Romet. W oby skuterach zamontowany jest ten sam silnik czyli 139QMB, czyli jest ten sam gaźnik

A więc, jak wyregulować gaźnik skutera?

Obydwa skutery kupiłem nowe, więc wstępnie gaźniki były wyregulowane, jednak nie do końca optymalnie.  Jak wyregulować gaźnik skutera, jedni radzą żeby regulację przeprowadzać na rozgrzanym silniku, inni na zimnym. Ja uważam, że na rozgrzanym niekoniecznie, gdyż rozgrzany silnik lepiej reaguje na gwałtowne dodanie gazu niż silnik zimny, dlatego uważam, że na zimnym silniku można lepiej wyregulować gaźnik.

W obu skuterach wypróbowałem regulacje na zimnym  i rozgrzanym silniku i stwierdzam, że są różnice w ustawieniach śruby składu mieszanki (obrotów biegu jałowego). Po regulacji na rozgrzanym w pewnych sytuacjach silnik miał tendencje do „dławienia” się. Więc teraz z reguły reguluję na zimnym silniku. Tą procedurą mam wyregulowane obydwa skutery i nie mam żadnych problemów.

Co do ustawienia obrotów podczas regulacji gaźnika, też zdania są podzielone, jedni uważają, że trzeba ustawiać tak, żeby uzyskać jak najmniejsze obroty, inni największe. 

A zatem jak wyregulować gaźnik skutera? Czas na opisanie procedury.

jak wyregulować gaźnik skutera poradnik

Kliknij na zdjęcie

Miałem opisać całą procedurę na tej stronie, ale doszedłem do wniosku, że lepiej i poręczniej dla Ciebie będzie jak opiszę procedurę jak wyregulować gaźnik skutera, w formie poradnika.

Taki poradnik możesz sobie pobrać na komputer i w każdej chwili mieć do niego dostęp. Jeżeli jesteś zdecydowany skorzystać z porad jak wyregulować gaźnik skutera to pobierz poradnik, klikając na obrazek po lewej..    

 

Możliwe, że ktoś czytając moją poradę jak regulować gaźnik skutera powie, że to bzdura, że tak się nie reguluje gaźnika, że są inne procedury itd. Być może ktoś ma inne procedury lepsze, możliwe, opisałem w poradniku: Jak wyregulować gaźnik skutera jak ja to robię. W opisany sposób mam ustawione obydwa silniki, świece mają ładny, jasnobrązowy kolor i nie mam żadnych problemów z pracą silnika.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

8 Responses to Jak wyregulować gaźnik skutera

 • Nie mogę pobrać poradnika do regulacji gaźnika

  • Sprawdziłem.
   Nie ma żadnego problemu z pobraniem darmowego poradnika “Jak wyregulować gaźnik skutera”.
   W formularzu trzeba podać prawdziwy adres email, bo na skrzynkę przychodzi email z potwierdzeniem adresu.
   Po kliknięciu w link potwierdzający wyświetli się strona w przeglądarce, na której u samej góry jest link do pobrania poradnika.
   Pozdrawiam

 • wITAM,

  Czy w skuterze 2T, jest możliwe wyregulowanie wolnych obrotów, chodzi o to, że gdy stoję na światłach są dosyć duże wibracje wywołane pracą silnika.
  Wiem, że 2T pracuje inaczej niż 4T tj. wibracje są nieuniknione, ale może można jakoś je zredukować.

 • Cześć mam skuter Piaggio Nrg mc3 chlodzony powietrzem prosze pomoz jak dokladnie wyregulować gaźnik ponieważ wczesniej jeździł mi 65 km/h a teraz 55 a myslalem ze po tym jak sciagnalem blokade z wariatora trzeba wyregulowac gaźnik a nie wiem jak go teraz ustawic zeby jechal 65 lub wiecej . Prosze pomóż

  • Witam
   W skuterach niezależnie od rodzaju gaźnika regulację przeprowadza się podobnie, tak jak napisałem w poradniku.
   Gaźniki w poszczególnych silnikach skuterów mogą się różnić konstrukcją, ale zasada działania jest podobna.
   Po usunięciu jakiejkolwiek blokady, a tym bardziej blokady wariatora nie jest potrzebna żadna regulacja.
   Wszystkie blokady sprowadzają się do jednego: ograniczenia szybkości.
   Regulację gaźnika przeprowadza się w celu ustawienia obrotów biegu jałowego, czyli ustawienia odpowiedniej mieszanki paliwowo-powietrznej, dotyczących wolnych obrotów.
   Dysza, która odpowiada za obroty biegu jałowego w żadnym stopniu nie decyduje o mocy czy prędkości skutera.
   O mocy i związanej z tym prędkości odpowiada ustawienie iglicy przepustnicy i na końcu dysza główna.
   Może źle się wyraziłem: dysza i iglica decyduje o wytwarzaniu odpowiedniej ilości mieszanki paliwowo-powietrznej, którą że tak powiem potrzebuje silnik.
   Oczywiście wpływ ma również ilość dostarczanego powietrza. Silniki skuterów są stosunkowo wrażliwe na ilość dostarczanego powietrza.
   Reasumując: proszę wyregulować gaźnik według wskazówek a rozwiązania problemu ze zmniejszoną szybkością skutera trzeba szukać gdzie indziej.
   Pozdrawiam

 • dzięki.

 • dzięki !

 • Dziękuję za instrukcję 🙂 właśnie szukałem informacji na ten temat bo sezon się zaczyna a ta widzę bardzo świeża 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama