Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Ładowarka USB w skuterze

 

ładowarka usb w skuterzeŁadowarka USB  w skuterze. Jakiś czas temu różni producenci telefonów, smartfonów, aparatów fotograficznych, rejestratorów jazdy, nawigacji i czego tam jeszcze, poszli po rozum do głowy i zaczęli normalizować wszelkiego typu ładowarki , co zaowocowało, że teraz mamy praktycznie jeden typ ładowarek, a ściślej jednego typu wtyczkę, czyli mini USB.

Teraz można mieć praktycznie jedną ładowarkę i ładować wszelkiego rodzaju drobny sprzęt. Nie dotyczy to np. laptopów z racji tego, że są zasilane większym napięciem.  

Postanowiłem wyposażyć swoje skutery w takie ustrojstwo jak ładowarka USB. Teraz wybierając się na wycieczkę skuterem po Polsce nie ma obawy o rozładowany telefon w najmniej oczekiwanym momencie. Nie potrzeba ładowarki, gniazdka elektrycznego. Wystarczy zamontować gniazdo ładowania w skuterze i sprawa załatwiona, ładowarka USB jest cały czas pod ręką.

Pomysł mój nie jest żadnym novum, powiesz pewnie, bo wystarczy zainstalować gniazdo zapalniczki, zaopatrzyć się w adapter – ładowarkę z wyjściem na USB pasujący do gniazda i sprawa załatwiona. Może i tak.

Tylko, że gniazdo zapalniczki to wielka dziura, która niekoniecznie musi  „ozdabiać” skuter, a czasami nie za bardzo jest to gniazdo gdzie zamontować. 

Estetyczniejsze jest zainstalowanie gniazda mono Jack 3.5 mm, które prawie nie będzie widać. Jednak raczej bym nie polecał takiego rozwiązania, choćby dlatego, że wtyczka jest bardzo mała i nie ma możliwości w niej pewnie zamontować przewodu, który w warunkach „polowych” na pewno się wyrwie.

ładowarka usb w skuterze 1Myślę, że optymalnym rozwiązaniem jest gniazdo mono jack 6 mm, takie jak na zdjęciu obok. to bardzo dobre gniazda.

Metalowe wtyczki są bardzo masywne i przewód można pewnie zamocować, co zapobiegnie wyrwaniu. Niżej na zdjęciu nr 1 masz przykład.  Pozostaje jeszcze zasilić to gniazdo napięciem 5 V. Właśnie m.in. napisałem ten artykuł.

Myślę, że każdy wie co to jest stabilizator LM7805. Wystarczy go zastosować, i sprawa załatwiona.

Schematów elektrycznych i wzorów płytek drukowanych w Internecie jest dziesiątki tysięcy.  No i właśnie dochodzimy do meritum zagadnienia. Na rysunku 2 jest  kilka przykładów schematów tego układu.

Jak widać oprócz układu są jeszcze dodatkowe elementy, czyli kondensatory.

Otóż chcę powiedzieć, że w naszym przypadku te kondensatory są absolutnie zbędne.  Panuje dość powszechna opinia, że kondensatory te są niezbędne aby zapobiegać wzbudzaniu się stabilizatora.

Bzdura.

Na rysunku 3 jest schemat wewnętrzny stabilizatora 78xx.

Jak widać szeregowym elementem regulacyjnym jest tranzystor NPN, a właściwie układ Darlingtona, złożony z dwóch tranzystorów NPN. Pracują one w układzie ze wspólnym kolektorem, czyli jako wtórnik o wzmocnieniu bliskim jedności. 

Znaczy że w takim stabilizatorze nie występują kłopoty ze stabilnością i samowzbudzeniem. Inaczej ma się sprawa ujemnych stabilizatorów np. 7905, ale to nas nie obchodzi.

Kondensator wyjściowy stosuje się po to, żeby poprawić odpowiedź przy nagłych zmianach prądu obciążenia, co przy ładowaniu baterii w/w sprzętu nie występuje. Kondensator wejściowy jest potrzebny tylko wtedy gdy stabilizator jest oddalony od głównego kondensatora filtrującego. Poprawia wtedy właściwości impulsowe.

Sytuacja taka tutaj nie występuje, gdyż napięcie zasilania jest z akumulatora więc o tętnieniach nie może być mowy.

Nasz stabilizator czyli 7805 bez radiatora może spokojnie odprowadzić 1W mocy strat.

Jak wiadomo pobór prądu z gniazd USB komputera może wynosić maksymalnie 0.5A, czyli 2.5W. Żaden sprzęt ładując się nie pobiera więcej prądu ładowania, niż wspomniane 0.5A, chociażby dlatego że uszkodziłby zasilacz USB w komputerze. Dlatego do chłodzenia 7805 wystarczy kawałek blachy aluminiowej lub jakikolwiek radiatorek.

I mamy ładowarka usb do wszystkiego co ładuje się z gniazda USB.  Jeżeli radiator z układem przykręcimy bezpośrednio do ramy skutera to potrzebne będą tylko dwa przewody podłączające. Choć ja zalecam poprowadzić również przewód masowy z nóżki stabilizatora do masy.

Wystarczy się zaopatrzyć w kilka przejściówek i można wędrować skuterem po Polsce bez obaw o rozładowane akumulatorki, telefony itp.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

7 Responses to Ładowarka USB w skuterze

 • A jak zrobić kabelek do tego?

 • A mam może trochę podobne pytanie ale do tel i baterie aa czy takie coś http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-przenosna-ladowarke-do-telefonu/ by też się sprawdzało, bo można wozić ze sobą w kanapie i jest dość ciekawe.

 • Myślisz, że “duży” jack udźwignie taką instalację? Chcę na dniach przerobić moją Yamahe, gniazdo zajmuje za dużo miejsca, bo mam przerobiony widelec i właśnie muszę to jakoś rozwiązać mniejszą wtyczką. Chodzi mi głównie o miejsce i oczywiście o sprawność. Daj znać na mail, jeśli możesz 😉

  • Witam
   Absolutnie nie widzę żadnych przeszkód w zamontowaniu tego gniazda. Jeżeli chodzi o wytrzymałość na obciążenia prądowe, to spokojnie, styki są na tyle sprawne, że nie ma obawy o zawodność. Gniazdo to służy u mnie a pewnie i u Ciebie będzie służyć jeżeli je zamontujesz do ładowania urządzeń, które standardowo są ładowane z gniazda USB. Wszystkie gniazda USB w komputerze, laptopie itp., są przystosowane do obciążeń max 0,5A, czyli 2,5 wata. Więc baterie w tych urządzeniach są tak przystosowane żeby nie pobierać większego prądu, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia zasilacza w laptopie itp. Takie obciążenie wytrzymają nawet najlichsze styki wyprodukowane przez chińczyka za miskę ryżu. Jeżeli natomiast chciałbyś wykorzystać to gniazdo do podłączania grzałki 12V do gotowania wody, która ma standardowo moc 300W, to raczej bym nie wykorzystywał tego gniazda. Grzałka 300W,12V pobiera prąd 25A więc na dłuższą metę to gniazdo się nie nadaje. Zresztą takiego obciążenia nie wyrobiłby akumulator motocyklowy. Jednak do ładowania baterii telefonów, tabletów, aparatów,i kamer cyfrowych i innych spokojnie można stosować to gniazdo. Żeby ochronić przed warunkami atmosferycznymi, można nałożyć na gniazdo po zagięciu końcówek koszulkę termokurczliwą i sprawa załatwiona.
   Pozdrawiam

   • Nie do końca się zgodzę. Faktycznie, telefon podłączony pod komp pobiera ok. 450 mA ale podłączony do ładowarki sieciowej 1-1,2 A w zależności od telefonu.

 • dla podróżników na skuterze ok, dla osób rzadko korzystających zbędny gadżet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama