Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Moje pierwsze naprawy

 

Moje pierwsze naprawy skutera

 

moje pierwsze naprawyPierwszy zakup jaki popełniłem w grudniu 2012 roku, to Zipp SuperRay.

Z początku z myślą żeby moja dziewczyna mogła w razie niesprzyjających okoliczności  dojechać do pracy. Niezbyt często go wykorzystywała.  Prawdziwa eksploatacja zaczęła się latem 2013.

Jak już pisałem na stronie skutery, postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę. No i tak się zaczęło.

Co mnie skłoniło do zakupu drugiego skutera opisałem na stronie moje skutery. Zakup nastąpił w marcu 2014 roku. Padło na Romet RXL 4T.

Jest początek czerwca 2015, jak to piszę,  na pierwszym skuterze mam przejechane prawie 9000 km, na drugim niecałe 8000. Jeżeli chodzi o moje pierwsze naprawy skutera, to praktycznie nie było żadnej jakiejś poważniejszej. , chociaż co nieco było.

Oczywiście okresowe przeglądy robię sam, gdyż praktycznie sprowadza się to do zmiany oleju, a nie mam zamiaru płacić stówy w serwisie.  Na bieżąco naprawy skutera sprowadzają się do zmiany olejów co 1500 kilometrów.

Poza tym utrzymywanie w czystości, sprawdzanie połączeń i ewentualnie regulacja hamulców. 

Po 5000 wymieniłem w obu świece zapłonowe. W pierwszym skuterze po kilku miesiącach wymieniłem akumulator, bo zaczął zbyt wolno kręcić i skuter nie chciał palić „z kopa”.

Jak zdążyłem zauważyć, te silniki mają tą wadę jeśli można tak nazwać, że żeby dobrze zapalał, rozrusznik musi energicznie zakręcić i wtedy z zapalaniem nie ma żadnych kłopotów, pod warunkiem że jest dobrze wyregulowany gaźnik i odpowiedni luz na zaworach.

Jak wyregulować gaźnik możesz się dowiedzieć z poradnika zamieszczonego na stronie albo pobrać go ze strony regulacja gaźnika w skuterze.

Jeżeli chodzi o zawory to miałem taki problem z drugim skuterem.

Jak dokonałem naprawy skutera to napisałem już o tym na stronie tuning skutera romet rxl,  wspomnę tylko, że nowy nie miał żadnego luzu na zaworach. Luz zaworowy to 0.05mm.

Co do akumulatora to „wysiadł” bo w tych silnikach układ ładowania akumulatora jest bardzo podły i po prostu „zamordował” akumulator. Jak wstawiłem drugi to zaraz zacząłem sprawdzać co jest grane.

Po pomierzeniu wszystkiego, okazało się że to tragedia. Zabrałem się znowu za naprawy skutera.

Zmodernizowałem cały układ ładowania i zasilania świateł i już nie mam żadnych problemów z akumulatorami i gasnącymi światłami w obu skuterach.

Oba kręcą jak trzeba i maszyny startują koncertowo.

Jak to zrobiłem możesz się dowiedzieć na stronie silnik 139QMB

Do tej pory wymieniłem –  jak już wspomniałem – świece i w Zippie wymieniłem również linkę licznika i napęd, bo się rozleciał i ukrychnął mi linkę.

W Romecie mam obrotomierz wskazówkowy, który jest kontrolowany przez układ CP1005. Po kilku miesiącach obrotomierz mi przestał działać.

Okazało się, że wysiadł ten scalaczek. Miałem mnóstwo problemów żeby go kupić.  Ale o tych perypetiach piszę w artykule obrotomierz skuter CP1005. Jak na razie to nic się nie dzieje, maszyny chodzą jak złoto.

Jeżeli w czasie eksploatacji będą jakieś awarie czy usterki to będę tu zamieszczał informacje na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama