Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Nagranie z kamery w samochodzie, również skuterze

Nagranie z kamery

Nagranie z kamery. Typowe pytanie:

Chcę zamontować za przednią szybą swojego samochodu kamerę, na którą podczas jazdy będę nagrywał to, co dzieje się przede mną.

Czy takie nagrywanie jest legalne? Czy nie naruszam jakichś przepisów?   

Na początku wypada wyraźnie podkreślić, że samo zamontowanie kamery w pojeździe i dokonywanie nią nagrań nie narusza żadnych przepisów – wątpliwości budzi jedynie późniejsze ich wykorzystanie.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) uważa, że wykorzystywanie takich nagrań może mieć miejsce jedynie „w celach osobistych”, gdyż tylko do takich nie stosuje się ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r., nr 101. poz. 926 z późniejszymi zmianami). Zgodnie bowiem z jej treścią  art. 3a ust.1 pkt1 „ustawy nie stosuje się do osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych”.

Nagranie z kamery i wykorzystanie nagrań w innych celach niż osobiste wymaga zgłoszenia faktu rejestrowania do GIODO i spełnienia wymogów dotyczących m.in. zabezpieczenia tych danych.

Problem polega na tym, że nie ma ustawowej definicji ..celu osobistego“. Wedle wypowiedzi urzędników GIODO wykorzystanie nagrania z kamery samochodowej np. jako dowodu w sprawie sądowej nie stanowi celu osobistego i oznacza konieczność m.in. zarejestrowania takiego zbioru w GIODO.

W mojej opinii taki pogląd jest nieprawidłowy, gdyż użycie nagrania we własnym interesie – np. jako materiału dowodowego w sprawie, w której autor nagrania jest stroną – to też „cel osobisty“. Podobnie zresztą należałoby potraktować właściciela nieruchomości, który dla własnego bezpieczeństwa założył monitoring.

Niewątpliwie każdy z nas oglądał w sieci dziesiątki filmików nagranie z kamery, ukazujących naganne wyczyny kierowców zarejestrowanych przez innych użytkowników dróg. Wypadki, stłuczki, nagminne łamanie przepisów i brawurowa jazda – to tylko część nagrywanych popisów.

Nagranie z kamery takich wyczynów a kwestia ich legalności znacząco różni się w zależności od kraju – w niektórych używanie kamer samochodowych zagrożone jest wysokim mandatem, w kolejnych zaś policjant nie może wykorzystać powstałych nagrań, jako dowodu w sprawie – nawet, jeśli dokładnie widać przebieg całej sytuacji.

Co więcej, bez względu na szerokość geograficzną, kierowcy ochoczo wstawiają do sieci własne filmy, piętnując w ten sposób piratów drogowych.  Jak jest w Polsce? Nagrania z kamer pokładowych mogą być potraktowane przez policję jako dowód w sprawie, co bezsprzecznie oznacza, że zgodnie z prawem można ich używać.

Kłopoty można jednak ściągnąć na siebie, publikując nagrania w internecie. Osoba uwieczniona na takim filmie może domagać się od nas odszkodowania przed sądem cywilnym.

Komendy policji w całym kraju już od kilku lat zasypywane są amatorskimi nagraniami wspomnianych przewinień. Policjanci tworzą w tym celu specjalne adresy mailowe, na które możemy przesyłać filmy, oczywiście osobista forma doręczenia jest także dopuszczalna. Rzecz jasna, funkcjonariusze nie każdego kierowcę łamiącego przepisy – nagranego przez innych – mogą ukarać.

Jeśli dostarczony na komisariat film dowodzi chociażby przekroczenia prędkości, policjanci nie zrobią nic. Wynika to z tego, że sankcje za łamanie ograniczeń szybkości policjanci mogą nakładać jedynie na podstawie wskazań homologowanych urządzeń pomiarowych – ręcznych radarów, mobilnych wideorejestratorów, tudzież mierzeniu średniej prędkości przejazdu na danym odcinku.

W pozostałych sytuacjach, jeśli przesłane nagranie spełnia wymogi jakościowe, zaś jego opis pozwala ustalić gdzie i kiedy złamano przepisy, policja wystawia mandat sprawcy. Cała procedura trwa zazwyczaj od miesiąca do dwóch.

One Response to Nagranie z kamery

  • Polecam wszystkim zamontowanie takiego rejestratora. To niedużo kosztuje, a może bardzo pomóc w przypadku wypadku. Jeśli sprzyjają okoliczności i uda się nagrać coś nietypowego można też trochę zarobić na opublikowaniu filmu na youtube (trzeba oczywiście pozakrywać twarze i tablice rejestracyjne).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama