Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Ogrody Hortulus Spectabilis

 

OgrodyHortulus-Spectabilis 0002Niedaleko ogrodów tematycznych Hortulus, w odległości 2. kilometrów znajduje się kompleks o nazwie Ogrody Hortulus Spectabilis.

W kompleksie tym jest zbudowany labirynt ogrodowy, oraz wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na kompleks ogrodowy, labirynt, panoramę okolicy i oczywiście Ogrody Hortulus Spectabilis.

Wieża jest zbudowana solidnie, jednak będąc na górze, zwiedzający wchodząc lub schodząc po schodach, powodują że cała wieża się nieźle kołysze.

Dlatego jeśli masz jakieś obawy to radzę wchodzić z osobą towarzyszącą, żeby można było kogoś się trzymać i dodawać sobie odwagi.

Niżej podaję kilka faktów na temat tej wieży zaczerpniętych ze strony www.ogrody-labirynt.com.pl.

Wieża została wykonana w formie ażurowej konstrukcji stalowej, która jest przykładem architektury organicznej – kształtowanej w analogii do natury.

Inspiracją do stworzenia projektu wieży była podwójna nić DNA, która w przyrodzie pełni niezwykle ważną rolę nośnika informacji genetycznej wszystkich żywych organizmów.

Wysokość całkowita wieży wynosi 19,1 m. Taras widokowy znajduje się na wysokości 18 m nad ziemią oraz na wysokości 53 m n.p.m. i ma średnicę 9,5 m.

Prowadzą do niego dwa niezależne biegi: wejściowy i zejściowy liczące po 102 stopnie każdy. Po drodze jest 6 spoczników (co 17 stopni) oraz 3 podesty (co 34 stopnie). Podstawą konstrukcji jest 16 stalowych słupów, ustawionych w dwóch pierścieniach po 8 słupów, rozstawionych na obwodzie co 45°.

Wewnętrzny pierścień ma średnicę 3 m, a zewnętrzny 6 m. Fundament wieży, to forma ośmiokątnej, monolitycznej, żelbetowej płyty o grubości 60 cm, wylanej pod powierzchnią ziemi na głębokości 1,6 m.

Stalowe słupy stoją na cokołach żelbetowych o wymiarach 40×40 cm i wysokości 100 cm, wystawionych z płyty fundamentowej.

Wieża w liczbach

wysokość całkowita – 19,1 m

wysokość do poziomu tarasu widokowego – 18 m

wysokość tarasu nad poziomem morza – 53 m

średnica tarasu – 9,5 m

liczba stopni – 102 x 2

kubatura wieży – 703 m3

głębokość fundamentu – 1,6 m

liczba użytych śrub – ponad 6000 szt.

masa wieży (bez fundamentu) – 47 t

Ogrody Hortulus Spectabilis są cały czas rozbudowywane, więc z roku na rok będzie niewątpliwie coraz piękniej.

Szczerze zachęcam do odwiedzenia Ogrody Hortulus Spectabilis każdego roku, gdyż ciągle powstaje coś nowego.

W połączeniu z drugim miejscem, który jest ściśle związany, a który opisałem w artykule Ogrody Tematyczne Hortulus, spowodują niezapomniane wrażenia i prawdziwą rozkosz dla zmysłów.

Niżej film oraz galeria zdjęć, więc zachęcam do oglądania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama