Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Poprawianie instalacji elektrycznej skutera – czy to ma sens

Poprawianie instalacji elektrycznej skutera – czy to ma sens?.

 

poprawianie instalacji elektrycznej skutera

 

No właśnie, czy poprawianie instalacji elektrycznej skutera ma sens?

Przeciętny użytkownik  skutera nie zastanawia się – tak mi się wydaje – czy wszystko w tej instalacji jest prawidłowe.

Dla większości najważniejsze jest, że światła się świecą, rozrusznik kręci, działają kierunkowskazy, stop… i tyle.

Po nabyciu skutera, szczególnie nowego, nawet jak po ok. pół roku rozrusznik zaczyna słabo kręcić, czy jak się trafi jazda po zmroku słabo widać, podświadomie uważa to za oczywistość.

Ale to chyba nie tak powinno być. Szczególnie jeśli chodzi o światła. Przecież to oczywiste ze względów bezpieczeństwa czy komfortu jazdy, że światła reflektorowe powinny być zasilane z akumulatora. 

Jednak czy można tak po prostu przenieść zasilanie świateł reflektorowych na akumulator.

Zastanówmy się…

Rozrusznik słabo zaczyna kręcić… podłączamy na noc pod prostownik i na drugi dzień już dobrze kręci. Jakiś czas. Po pewnym czasie sytuacja się powtarza i powtarzamy procedurę.

Jednak po kilkukrotnym takim zabiegu, mimo wszystko zaczynamy się zastanawiać dlaczego tak się dzieje. Przecież taki akumulator powinien wytrzymać cztery czy pięć lat.

Muszę Cię zmartwić to było dawno temu.

Teraz w dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu, który zawładnął już ludzkością, a firmy produkujące przedmioty powszechnego użytku nastawione są tylko na zyski , wysoka jakość produkowanych towarów odeszła do lamusa.

Liczy się tylko kasa. A konsumenci mają kupować, kupować, kupować…

Więc  trzeba wybić sobie z głowy, że akumulator wytrzyma pięć  lat.

Ale przy odpowiedniej eksploatacji może wytrzymać  np. trzy, no może cztery lata, zamiast normalnie o połowę mniej.

Jak to zrobić?

Poprawianie instalacji elektrycznej skutera

Po prostu stworzyć mu prawidłowe warunki do życia. W przeważającej większości akumulatory stosowane w skuterach a nawet motocyklach to akumulatory żelowe a właściwie AGM. 

Ich najważniejszą zaletą – i chyba jedyną – jest bezobsługowość. Nie trzeba przy nich nic robić.

Zamontować w pojeździe i eksploatować. No właśnie – eksploatować, ale jak? Na podstawie moich obserwacji wynika, że zdecydowana większość uważa, że akumulator, to akumulator. Koniec.

Otóż nie!

Jedyna wspólna cecha,  jaka łączy akumulator kwasowo-ołowiowy z otwartymi celami i zalanymi płynnym rozcieńczonym kwasem siarkowym a akumulatorem żelowym czy też AGM jest taka, że oba rodzaje mają zdolność magazynowania i oddawania energii.

Jeżeli chodzi o eksploatacje to różnica pomiędzy akumulatorem „zwykłym” a żelowym lub AGM jest kolosalna.

W przypadku akumulatora „zwykłego” napięcie ładowania może być różnego rodzaju.

Napięcie stałe, napięcie zmienne „wyprostowane” dwupołówkowo, jednopołówkowo,  czyli napięcie pulsujące o jakiejkolwiek składowej zmiennej. W praktyce wystarczy źródło napięcia zmiennego z wstawioną na wyjściu jedną diodą prostowniczą i już. Te akumulatory są bardzo tolerancyjne pod tym względem.

Natomiast akumulatory żelowe czy AGM…  to już inna bajka. Jakie warunki trzeba spełnić,  żeby właściwie ładować akumulatory żelowe czy AGM można znaleźć w Internecie.

Dość powiedzieć, że napięcie powinno być stałe, dobrze wygładzone, bez składowej zmiennej i o dość ściśle wyznaczonym napięciu.

Nie jest absolutnie dopuszczalne żeby napięcie na wyjściu prostownika było większe niż 15V. To tylko niektóre.

Jest tego więcej.

Tak jak już wspomniałem można się tego dowiedzieć w necie. Oczywiście korzystając z kompetentnych źródeł, a nie np. z postów na różnych forach. Tam, co rozmówca to inny przepis.

A jak to ma się w skuterach.

Jedna wielka rozpacz.

Alternator, lub jak kto woli prądnica prądu zmiennego, wytwarza napięcie przemienne o różnej częstotliwości, im większe obroty tym większa częstotliwość.

poprawianie instalacji elektrycznej skutera a

Napięcie to jest „prostowane” przez diodę prostowniczą zaznaczoną na rysunku 1.

Rysunek przedstawia schemat typowego regulatora napięcia. 

Od razu chcę wyprzedzić ewentualne dywagacje na temat widocznego tyrystora w układzie regulatora. To jest swego rodzaju też dioda. Jednak on nie ma nic wspólnego z „prostowaniem” napięcia wytwarzanego przez uzwojenia alternatora. 

Ten tyrystor nie służy do niczego innego jak tylko do „robienia zwarcia” i to świadomie z premedytacją.

Oczywiście nie zwiera permanentnie do masy, tylko częściowo, po to żeby wytworzyć spadek napięcia na uzwojeniach alternatora do wymaganego poziomu. 

„Wyprodukowane” w ten sposób napięcie do ładowania akumulatora, jest, mówiąc krótko zabójcze.

Jest to napięcie przemienne wyprostowane jednopołówkowo z bardzo duża składowa zmienną o dużej częstotliwości. Jeżeli poczytasz fachowe informacje na temat parametrów ładowania akumulatorów żelowych lub AGM, to będziesz wiedział o czym piszę.

No ale dość o akumulatorze. Zajmijmy się teraz światłami reflektorowymi.

Reflektory jak to reflektory, mają świecić… i świecą. 

Pytanie tylko, jak?

Jak zapewne wiesz światła reflektorowe zasilane są napięciem przemiennym pobieranym bezpośrednio z końcówek uzwojenia stojana. Z tego wynika, że intensywność świecenia zależy bezpośrednio od prędkości obrotowej silnika.

Już choćby z tego powodu – ze względów bezpieczeństwa i widoczności – niezbędne jest poprawianie instalacji elektrycznej skutera, żeby zasilanie było z akumulatora.

 Z tego samego uzwojenia jest pobierane napięcie do ładowania akumulatora.

Mogę się założyć, że sposób zasilania świateł jak również ładowania akumulatora, konstruktorzy projektując, nie wzięli pod uwagę, że trzeba będzie jeździć cały czas na światłach.

Nie wiem czy się orientujesz jak jest rozwiązany sposób zasilania świateł i ładowania. Stojan alternatora silnika 139QMB wygląda tak jak na rysunku 3. W innych silnikach jest podobnie.

poprawianie instalacji elektrycznej skutera b

Cewki (słupki) 7 i 8 służą do wytworzenia napięcia dla modułu zapłonowego, rzędu kilkudziesięciu wolt. Słupki 1, 2, 3, 4, 5, 6 wytwarzają napięcie do zasilania świateł reflektorowych i ładowania akumulatora. Tak, jak wynika ze schematu na rysunku 2, do zasilania świateł służą cewki na „słupkach” 1, 2, 3, 4, 5, napięcie ze „słupka” 6 jest dodatkowo dołożone do ładowania akumulatora.

I tu jest cały pies pogrzebany.

Stojan, jak i cały alternator, jest zbudowany dość oszczędnie, co wynika z potrzeby jak najmniejszej budowy silnika. Ale mniejsza z tym.

Teraz zadam Ci pytanie.

Jak myślisz, dlaczego światła nie są zasilane z wszystkich sześciu  cewek? 5 cewek bierze udział w zasilaniu świateł i jedna w ładowaniu akumulatora. Skoro jest ich sześć a napięcie ma wynosić 12V to na jednej cewce wytwarza się 2 wolty. To tak teoretycznie bo bez obciążenia napięcie jest dużo wyższe. Jednak istota jest w czym innym.

Światła zasila 5 cewek, po włączeniu świateł cewki są obciążone rezystancją żarówek do masy czyli jest poniekąd zwarcie. W wyniku tego obciążenia, jak w każdym transformatorze, napięcie na uzwojeniach spada.

poprawianie instalacji elektrycznej skutera

Jak wynika z moich pomiarów poniżej 12V.

Dodatkowy „słupek” jest podłączony do napięcia ładowania akumulatora. Służy on niejako do podwyższenia napięcia czyli rekompensaty.

Powie ktoś teraz, że wszystko jest w porządku napięcie się podniosło i wystarcza do ładowania akumulatora. 

Otóż niekoniecznie.

Jak opisuję tutaj   napięcie jest za niskie i regulator nie ma co regulować. Jeżeli nie musielibyśmy jeździć obowiązkowo na światłach to napięcie wytwarzane w alternatorze wystarczyłoby do ładowania.

Ten trick jest zrobiony właśnie żeby w jakiś sposób zrekompensować spadek napięcia podczas włączonych świateł, przy jeździe po zmroku, na ładowaniu. Tylko, że w praktyce tego napięcia nie starcza.

Mierzyłem, sprawdzałem.

Żeby to jakoś działało to trzeba by montować żarówki reflektorowe o mocy 18W. Wtedy „zwarcie” cewek rezystancją żarówek byłoby mniejsze i mniejszy byłby spadek napięcia na cewkach.

Tylko, że żarówki 18. watowe to jakaś kpina, bo żarówki o mocy 15 czy 21 W są montowane do lamp stopu. Więc jasność światła żadna.

Standardowo do reflektorów montuje się żarówki 35. watowe a to już obciążenie jest na tyle duże, że nie starcza napięcia do ładowania akumulatora i regulator praktycznie nie reguluje bo nie ma czego.

Do tego napięcie nie jest prawidłowo wyprostowane i filtrowane no i akumulator tylko patrzeć jak „zdechnie”.

A więc jasno z tego wynika, że nie da się bez modernizacji instalacji przenieść zasilania świateł reflektorowych na akumulator.

Wracając do pytania zadanego na początku – czy poprawianie instalacji elektrycznej ma sens – odpowiadam, oczywiście.

Nie tylko ma sens ale jest koniecznością, żeby wszystko było tak, jak powinno być.

To tak pokrótce tylko opisałem „fenomen” instalacji elektrycznej w skuterze.

Jak się do tego odniesiesz to Twoja sprawa.

Jednak mam sposób, żeby to wszystko było jak się należy.

Tutaj masz ten sposób.

A czy skorzystasz z tego sposobu to już Twój wybór.

Miłego dnia.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

5 Responses to Poprawianie instalacji elektrycznej skutera – czy to ma sens

 • Dorzucę i ja swoje ‘trzygrosze’ 😀
  ad. Schemat 1 :
  Nie wiem czy to fabryczny czy dorabiany ale…. do wymiany wszystkie diody na impulsowe, np wylutowane z zasilacza komputerowego. 1N4007 to są diody 1A pracujące doskonale przy 50Hz ale przy prostowaniu prądu z alternatora niekoniecznie.
  Alternator daje moc taką jaką daje i regulacja :na zwarcie” jest tylko marnotrawstwem. Cewki podłączyć pod mostek Gretza i ładować akumulator za pomocą regulatora PWM a jeszcze lepiej MPPT. Dawno temu robiłem coś takiego w motocyklu, wymagało to odpięcia cewek od masy.
  Póki co mój skuterek poszedł na zimowe leże i takie udoskonalenia będę robił pewnie na wiosnę jako że garaż nie jest ogrzewany. 🙁

 • W zasadzie – być może tak, nie wiem, nie sprawdzałem dokładnie… Ale jest też inna metoda – w dzisiejszych czasach powszechne są wszelkiego typu światła LED – o jasności dorównującej a często przewyższającej standardowe żarówki,a pobierające o rząd wielkości mniej energii… wymiana relatywnie tanich świateł pozycyjnych, stopu ew. kierunkowskazów zamyka pozytywnie bilans energii w skuterku, ew. wymaga wymiany przerywacz kierunkowskazów ew. drobna modyfikacja kontrolki… Dla chętnych – można wymienić lampę w głównym reflektorze, co daje niesamowity efekt wizualny…

  • Wymiana żarówek stop, kierunkowskazów,pozycyjnych niewątpliwie zmniejszy zużycie prądu, tylko że nie będzie to miało żadnego wpływu na obciążenie alternatora, gdyż światła te są zasilane z akumulatora, poza tym oprócz światła pozycyjnego włączane są sporadycznie.
   Co do wymiany żarówek w reflektorach byłbym ostrożny. Włókno żarówki reflektorowej emituje światło dookólnie, z jednakową intensywnością.
   Światło emitowane przez diody LED, które wynika ze specyfiki tego półprzewodnika emituje światło kierunkowe, punktowe (nawet diody tzw. szerokokątne). Lustro lampy będzie miało „sporo pracy” żeby to wszystko skupić w wiązkę odpowiadającą właściwym parametrom światła mijania, jak również drogowego. W artykule na stronie https://skuterowewyprawy.eu/zarowki-do-skutera przedstawiłem różnicę w świeceniu świateł po zastosowaniu różnych żarówek. Jak wynika z doświadczenia, nawet niewielka różnica w umiejscowieniu włókna żarówki względem odbłyśnika daje kolosalną różnicę w wiązce światła.
   Pomijając już, czy odbłyśniki w reflektorach skutera są bezbłędnie wyprofilowane. Może wymiana w reflektorze żarówki na LED daje niesamowite efekty wizualne. Ale czy o to chodzi? Poza tym ciekawe jak to ma się do przepisów.

   • no cóż…. wydaje mi się że coś tu umyka … 😉
    – napięcia czy prądy – możemy sobie dyskutować, ale chciałbym przypomnieć, że istotny najbardziej jest BILANS MOCY !!! Zresztą sam piszesz, że napięcie niby ok ale pod obciążeniem, itp itd…. Jest tu mowa o typowym chińczyku, stąd dywagacje o stałym czy zmiennym zasilaniu świateł są raczej bez znaczenia (nie ma tam obwodów napięcia zmiennego…) Kierunki i pozycja wbrew pozorom to całkiem spory wydatek mocy – i ważna pozycja w bilansie !!!
    – odbłyśniki w reflektorach jak i same klasyczne żarówki – to osobny temat… Oczywiście masz rację, że od ich usytuowania – ogólnie – geometrii układu optycznego żarówka-odbłyśnik – SZKŁO REFLEKTORA! – dużo zależy, ale…. jakość wykonania wszystkich tych elementów jest , delikatnie mówiąc, różna (czytaj:słaba) w dodatku w chińczykach gniazdo jest osadzone dość swobodnie, stąd całość jest mocno “umowna”…
    – diody LED używane w źródłach światła to nie są pojedyncze struktury ! Są to zespoły diod świecące we wszystkich możliwych kierunkach ( z drugiej strony niekoniecznie jest to zaleta…) Oczywiście trzeba dobrać odpowiednie do danego zastosowania.
    – jeszcze nie spotkałem diagnosty ani policjanta, który by się czepił świateł lED, szczególnie, że naprawdę trudno cokolwiek udowodnić – proponuje tak dla własnej satysfakcji zastanowić się, jak udowodnisz legalność zwykłych żarówek ( w razie teoretycznej pretensji kontrolującego).. ? Jakkolwiek zgadzam się, że teoretycznie – być może nie mają atestów (kwestia znowu – jakich?)
    – no i przy okazji jeszcze jeden temat – jednoślady są dość miękkie – w zawieszeniu . Paro Stopniowe nachylenie (bagaż, pasażer) skutkuje znaczącą różnicą położenia wiązki światła … Stąd w wielu konstrukcjach ( akurat tu “chińczyki” na BA20d) i tak są porządne, bo mają przynajmniej namiastkę tego co znamy jako długie/krótkie światła.) konstruktorzy odeszli od wiązki skierowanej bardziej/mniej w górę/w dół, a po prostu lampka o stałej geometrii świeci słabiej (jest to opisywane jako DRL Daytime Running Light) i pełną mocą – jako światła drogowe. Tak jest w wielu motocyklach i skuterach – np. HONDA PCX125,

    Reasumując – Zastosowanie LED w chwili obecnej to licząca się alternatywa dla wszelkich przeróbek układu… Pzdr…

  • niestety nie ma tak łatwo… poza tym, że trzeba sprawdzić czy używamy prądu stałego czy zmiennego, nie można ot tak sobie wymienić halogenów na ledy ani zwykłych żarówek na halogeny, skoro nasza lampa nie ma atestów… tak samo jak i żarówki… (owszem jak ktoś się uprze może sobie tak zrobić, ale ryzykuje nieprzyjemnościami po zatrzymaniu przez Policję)… co innego jeśli kupimy lampę z atestem (ale w żadnym ze sklepów oferujących lampy do skutera nie widziałem żadnych informacji jakie homologacje posiadają)… owszem można dostać już homologowane żarówki LED, a te należy wsadzić w lampę spełniająca tę homologację…
   Krótka ściąga nt. oznaczeń na kloszach i homologacji w linku poniżej…
   http://mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/uklad-elektryczny/266435,Jakie-oznaczenia-znajdziemy-na-reflektorach-Poradnik.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama