Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Prędkościomierz w skuterze nie działa

Prędkościomierz w skuterze nie działa.

 

prędkościomierz w skuterze nie działa

 

Wydaje się, że zdiagnozowanie powodu dlaczego prędkościomierz w skuterze nie działa, to błaha sprawa. 

Nigdy by mi nawet przez myśl nie przeszło, żeby opisać sposób diagnozowania usterki dlaczego prędkościomierz w skuterze nie działa, bo wydawało mi się to tak oczywiste i proste.

Jednak nic bardziej mylnego.

Do opisania tego prostego sposobu sprawdzenia jaka jest przyczyna dlaczego prędkościomierz w skuterze nie działa, był pewien email od czytelnika.

Zrozumiałem, że jednak nie dla wszystkich jest to takie proste.

Postanowiłem więc napisać prosty tutorial, w jaki sposób sprawdzić, co jest przyczyną, że prędkościomierz w skuterze nie działa.

A więc do dzieła.

W skuterach, jak również w większości motocykli, do wprowadzenia w ruch prędkościomierza i zarazem sprzęgniętego z nim licznika kilometrów, służy linka, która jest wprowadzana w ruch obrotowy przekładnią ślimakową zainstalowaną przy przednim kole i „napędzaną” przez to koło.

Jak z tego wynika, do obrazowania aktualnej prędkości, służą trzy elementy: licznik, linka, przekładnia ślimakowa.

Zbyt dużo tego nie jest, więc żeby zdiagnozować przyczynę tego, że prędkościomierz w skuterze nie działa, polecam na początek odkręcić pancerz linki od licznika.

prędkościomierz w skuterze nie działa 1

Odkręca się tak jak wszystkie nakrętki, czyli kręcąc w lewą stronę (jak się patrzy z góry to w prawą). Po odkręceniu nakrętki mocującej, przesuwamy pancerz na dół, żeby linka zakończona przekrojem kwadratowym wysunęła się z licznika.

Pierwszy etap mamy już za sobą.

Teraz trzeba wprawić przednie koło w ruch i sprawdzić czy linka obraca się w pancerzu. Jeśli się obraca to wydaje się że jest dobrze.

Otóż niekoniecznie.

Jeżeli linka jest „ukręcona” to może się mimo wszystko obracać, gdyż nie ma żadnego oporu i części ukręcone stykając się ze sobą powodują, że mimo wszystko linka się obraca.

Dlatego w czasie kręcenia się koła i obracania linki łapiemy palcami koniec linki (ten kwadratowy) i próbujemy ją „zatrzymać”. Nie ma obawy nie wciągnie nas.

W ten sposób sprawdzimy czy linka jest ukręcona czy nie. Jeżeli kręcącej się linki nie da się zatrzymać, to znaczy że linka i przekładnia ślimakowa są sprawne.

Prędkościomierz w skuterze nie działa 2

Przyczyny trzeba szukać w połączeniu linki z licznikiem lub w samym liczniku.

Jeżeli linka się zatrzymała, to albo jest ukręcona, albo nie ma połączenia z przekładnią ślimakową, albo sama przekładnia jest uszkodzona.

Po tych diagnostycznych czynnościach sprawdzających dlaczego szybkościomierz w skuterze nie działa doszliśmy do oczywistego wniosku, że uszkodzenia trzeba szukać albo w liczniku albo w połączeniu linki z licznikiem.

Samo połączenie raczej nie powinno być przyczyną, ponieważ linka z pancerza wystaje na tyle dużo, że nawet jak nakrętka mocująca linkę do licznika nie będzie dokręcona to i tak kwadratowa końcówka będzie siedziała w otworze kwadratowym tulejki w liczniku.

Może być ewentualnie taki przypadek, że linka jest za krótka i jak była niedokręcona całkowicie to mogła „siedzieć” tylko niewiele i się kwadrat „wyrobił”.

W liczniku wskazówka jest wychylana, ze tak powiem magnetycznie. 

Pierścień magnesowy napędzany przez linkę musi się obracać, gdyż gdyby był „zatarty” to „ukręciłby” linkę. Może być tak, że wskazówka się zacięła i nie pokazuje aktualnej szybkości.

Ale jeżeli by tak było to powinien działać licznik przejechanych kilometrów. Jeśli wskazówka się nie porusza i licznik przejechanych kilometrów też  nie działa to z tego wniosek, że wina raczej nie może być po stronie licznika.

A więc konkludując, albo linka albo przekładnia.

Jeżeli przy próbach da się zatrzymać linkę to trzeba ją odłączyć od przekładni ślimakowej i sprawdzić a najlepiej wyciągnąć z pancerza i sprawdzić.

Linki od strony montowanej do licznika są praktycznie jednakowe. Inaczej sprawa przedstawia się jeśli chodzi o mocowanie linki do przekładni. Tutaj rozwiązań jest więcej. Niektóre z rozwiązań widać na zdjęciu powyżej.

Dlatego przy zakupie uszkodzonej linki trzeba zwracać uwagę na długość jak również na sposób mocowania do przekładni. Jeżeli linka jest cała to pozostaje tylko przekładnia.

W sklepach czy też na aukcjach są do kupienia części zamienne do przekładni. Jednak uważam, że nie warto się w to bawić i zakupić gotową przekładnie. Koszt jest niewielki.

Sprawa następna.

Przy zakupie przekładni trzeba dokładnie sprawdzić jaki jest rodzaj tej przekładni, którą mamy przy skuterze.

Mianowicie: czy to jest prawa czy lewa, jak jest rozwiązane mocowanie linki oraz w jaki sposób jest rozwiązana kwestia stabilizacji przekładni, czyli zabezpieczenia przed przekręcaniem się tejże przekładni.

Oczywiście przy zakładaniu (montowaniu) przekładni przy kole trzeba dokładnie sprawdzić czy wypusty w przekładni (patrz zdjęcie) weszły dokładnie w wycięcia w kole (patrz zdjęcie), oraz czy wypust lub kanał stabilizatora przekładni jest zazębiony z wypustem lub kanałem umieszczonym z reguły na amortyzatorze.

I to by było na tyle.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

One Response to Prędkościomierz w skuterze nie działa

  • Chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na jeden aspekt, który może spowodować, że prędkościomierz może nie działać. Poruszył Pan ten temat w ostatnim akapicie. Jeśli przez nieuwagę wypust w przekładni nie spasujemy w wycięcia w kole, to może dojść do wgniecenia wypustu(podczas przykręcania koła) i prędkościomierz nie będzie działał.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama