Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Recyrkulator spalin w skuterze. Prawda czy fałsz?

Recyrkulator spalin w skuterze – prawda czy ściema.

 

Recyrkulator spalin zawor-membranowy

 

Recyrkulator spalin – co to właściwie jest? 

Zgodnie z informacją zawartą w Wikipedii zadaniem układu zwanego recyrkulator spalin jest doprowadzenie części spalin z kolektora wydechowego z powrotem do układu ssącego.

To tak najprościej.

Więcej informacji dotyczących recyrkulatora spalin można przeczytać wpisując w Google.

Jednak ja postanowiłem się zająć  kwestią recyrkulatora spalin w skuterze. Oczywiście piszę tutaj jak wygląda recyrkulator spalin w skuterach z silnikiem 139QMB. Chociaż myślę, że sprawa ma się podobnie z innymi silnikami, przynajmniej tymi z niższej półki.

Na początek powiem wprost: recykrulator spalin w skuterze to jedna wielka ŚCIEMA!

W sklepach z częściami do skuterów jak również na Allegro można spotkać w sprzedaży sam recyrkulator spalin lub pokrywę zaworów z recyrkulatorem spalin.

Wszystko dobrze tylko te części nie mają nic wspólnego z recyrkulatorem spalin. Czas na wyjaśnienie.

Recyrkulator spalin pokrywaNa foto 1 jest zaznaczone cyframi 1 i 2 to co się nazywa recyrkulator spalin.

Cyfrą 2 jest zaznaczone wyjście przez niektórych też określane jako recyrkulator spalin. Pragnę wyjaśnić, że to ewidentna bzdura.

Na foto 8 widać wnętrze pokrywy rozrządu z opisywanym przez niektórych jako recyrkulator spalin. W rzeczywistości  to jest labirynt zapobiegający przedostawaniu się oleju do filtra.

Całe to urządzenie służy li tylko do odpowietrzania komory silnika. Wyjście jest połączone wężykiem gumowym do filtra powietrza.

Zdarza się, że wężyk może być podłączony w dwóch różnych miejscach. I to tyle odnośnie jednego recyrkulatora spalin.

Recyrkulator spalin labiryntNa dowód, że to jest tylko labirynt, na foto 2 widok po odkręceniu blaszki przykrywającej.

Teraz sprawa drugiego recyrkulatora spalin, bardziej rozbudowanego.

Na foto 6 widać recyrkulator spalin wraz z kolankiem, którego drugi koniec przykręca się do głowicy. W głowicy gdzie przykręca się kolanko wspomniane wcześniej, jest kanał, który jest połączony z kanałem wydechowym.

Jeżeli miałby to być recyrkulator spalin to siłą rzeczy część spalin powinna wpadać do tego kanału i być doprowadzona z powrotem do układu ssącego. Jednak jest zupełnie odwrotnie.

Podczas wylotu spalin z kolektora wydechowego w tym kanale wytwarza się podciśnienie. Kąt ustawienia tego kanału względem kolektora jeszcze temu sprzyja. Na poglądowym rysunku, rys1 to widać.

Recyrkulator spalin kanał dolotowyDrugi dowód, że spaliny nie mają prawa wpadać do tego kanału jest zainstalowany w króćcu recyrkulatora spalin jednostronny zawór membranowy, foto5. Na foto4 widać części składowe tego zaworu.

Właściwym zaworem jest w tym przypadku blaszka metalowa. Zawór jest zamontowany w taki sposób, że gdyby część spalin dostawała się do tego kanału, ciśnienie zawarte w tym kanale dociskałoby tą blaszkę uniemożliwiając przedostanie się gazów.

Wylatujące spaliny ,jak już pisałem wcześniej, wytwarzają podciśnienie, które odchyla blaszkę powodując w ten sposób zasysanie zwykłego powietrza z otoczenia.

Zważywszy, że całe to urządzenie foto4, nie jest nigdzie podłączone drugim końcem. W połowie drogi tego urządzenia jest drugi zawór podciśnieniowy foto7, który jest otwierany podciśnieniem wytworzonym w kolektorze ssącym, połączonym z nim za pomocą wężyka. 

Tak właśnie działa osławiony recyrkulator spalin.

Jednym słowem ściema.  

Nie mam zielonego pojęcia dlaczego konstruktor zainstalował ten niby recyrkulator spalin, czyli urządzenie właściwie do niczego niepotrzebne.

Chyba, że chodzi o normy unijne dotyczące zmniejszania toksyczności spalin. Tylko, że pewnie żaden urzędnik nie ma zielonego pojęcia o działaniu tego urządzenia, więc zaakceptowano to jako recyrkulator spalin.

Nie wiem, bo się za bardzo na tym nie znam, ale podczas wydechu zasysanie powietrza z otoczenia powoduje, że spaliny są rozrzedzone i poprawiają wyniki pomiarów?

Recyrkulator spalin elementy zaworu

Recyrkulator spalin urzadzenie

 

Recyrkulator spalin wnętrze pokrywy

Recyrkulator spalin zalozony zawor

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

2 Responses to Recyrkulator spalin w skuterze. Prawda czy fałsz?

 • Zgadzam się z autorem w 100%.
  Kiedy kilka dni temu oddałem swoją maszynę Pony Monster 50 (oryginalnie z silnikiem 139FMB) do naprawy usterki zapłonu i przy okazji tuningu na 80ccm w wyspecjalizowanym w skuterach i motocyklach warsztacie, po wszystkim dostarczono mi maszynę i wyjęty złom, pośród którego było to coś – tzw. dopalacz spalin.
  Szef warsztatu sam, nie pytany, poinformował, że przy okazji tuningu zdemontował to coś, co wg niego jest kompletnie zbędne, taki pasażer na gapę. Jak to opisał – jest to gadżet, dzięki któremu motorek jest EKO, i absolutnie nic poza tym nie daje.
  Postanowiłem sam zbadać sprawę czy faktycznie tak jest. W ten sposób trafiłem na Pana artykuł.
  Czytając Pański artykuł odniosłem wrażenie, że konstruktorzy silnika 139QMB (i pewnie też FMB) mają świadomość, że to tylko zbędny balast, który montowany jest tylko po to, aby spełniać sny daleko odpłyniętych od rzeczywistości unijnych gryzipiórków. I myślę, że tak jest. No bo skoro marchewka może być owocem, a ślimaki rybami, to dlaczego by dopalacz spalin nie miałby być dodatkowym zaworem dolotowym powietrza do wydechu?

  Osobiście noszę się z zamiarem napisania kilku słów o swoich wrażeniach z jazdy skuterami z silnikami 139 QMB i FMB i o ich tuningu, także tym chałupniczym ze śrubokrętem i młotkiem w dłoni. Zrobiłem na nich ponad 40 tys. km chyba we wszystkich warunkach drogowych, więc jakieś tam doświadczenie mam. Być może zechce Pan coś z tego zacytować na swojej witrynie, więc niebawem podrzucę link.

  Pozdrawiam!

  • Mimo pojawienia się katalizatorów systemy dopalania spalin dodatkową porcją powietrza wcale nie odeszły do lamusa. Wspomagają pracę zarówno mono- jak i wielofunkcyjnych katalizatorów. Wstępne dopalenie spalin odciąża katalizator i zdecydowanie wydłuża żywotność tego kosztownego elementu.

   Coś kiepsko szukacie to ma dopalać spaliny, a nie działać jak zawór EGR. To jest SLS. A na fotce nr1 to jest zawór zwrotny aby spaliny nie powracały do filtra powietrza.
   Zmień ten opis bo 99% są bzdury napisane i użytkownicy myślą że to zło, a tak nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama