Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Skuter gaśnie na wolnych obrotach

 

Dlaczego skuter gaśnie na wolnych obrotach?

No właśnie.

Skuter gasnie na wolnych obrotach

 

Może być wiele przyczyn, dlaczego skuter gaśnie na wolnych obrotach, chociaż wiele to może za duże słowo, ale kilka przyczyn dlaczego skuter gaśnie na wolnych obrotach to się znajdzie.

Takie typowe przyczyny powodujące efekt taki, że skuter gaśnie na wolnych obrotach:

 

 

 

 • Niewłaściwa regulacja gaźnika polegająca na nieprawidłowym ustawieniu dyszy składu mieszanki (wolnych obrotów).
 • Zanieczyszczenie gaźnika, czyli częściowo lub całkowicie zatkane kanały w gaźniku.
 • Zbyt dużo powietrza dostaje się do komory spalania, czyli tzw. fałszywe powietrze.
 • Źle wyregulowane zawory, czyli brak luzu na zaworach.
 • Błędnie działające „automatyczne ssanie”.

To tylko niektóre przyczyny powodujące, że skuter gaśnie na wolnych obrotach. Pewnie jest ich więcej, choć wydaje mi się, że to są najczęstsze przyczyny powodujące efekt taki, że skuter gaśnie na wolnych obrotach.

Jednak nie napisałem tego artykułu po to, żeby deliberować dlaczego skuter gaśnie na wolnych obrotach.

Napisałem ten post, żeby przedstawić Ci usterkę, która moim zdaniem jest dość trudna do wykrycia a powodująca, że pomimo usilnych starań – czyszczenie gaźnika, regulacja gaźnika, zaworów i wykonywania innych czynności -efekt jest ciągle taki sam, czyli dalej skuter gaśnie na wolnych obrotach.

Sprawa zanieczyszczonego gaźnika jest raczej prosta do wyeliminowania, wystarczy rozkręcić gaźnik, wykręcić dysze, odkręcić „automatyczne ssanie”, przedmuchać wszystkie kanały sprężarką a nawet trzymając w ustach kawałek igielitowego wężyka, przystawiać do poszczególnych kanałów i dmuchać.

Źle wyregulowane zawory – ktoś może powie, że to nie ma wpływu na wolne obroty – jego sprawa, wystarczy wyregulować przy użycia listka szczelinomierza o grubości 0.05 mm.

Na temat zaworów napisałem w Tuning skutera Romet RXL.

Błędne działające „automatyczne ssanie” też można sprawdzić podłączając bezpośrednio do akumulatora i obserwować czy iglica się wysuwa.

Na filmie możesz to zaobserwować >> automatyczne ssanie w skuterze

Sprawę napięcia zasilającego automatyczne ssanie też można stwierdzić po włączeniu zapłonu i uruchomieniu silnika, odczekaniu chwilę i sprawdzeniu czy na górze urządzenie jest ciepłe. Jeżeli tak, to znaczy że napięcie dochodzi do grzałki.

Zostaje sprawa „fałszywego powietrza”.

Opisuję ten przypadek, jako że zetknąłem się z nim osobiście podczas szukania przyczyny dlaczego skuter gaśnie na wolnych obrotach. Zacząłem od czyszczenia gaźnika, oczywiście bez zmian, bo dalej skuter gaśnie na wolnych obrotach. Podmieniłem nawet gaźniki. Nie pomogło.

Regulację wolnych obrotów miałem ustawioną wzorowo. Jak prawidłowo  wyregulować gaźnik w skuterze możesz się dowiedzieć czytając mój darmowy poradnik: Jak wyregulować gaźnik w skuterze.

Muszę jeszcze nadmienić, że po uruchomieniu silnika nie zawsze skuter gasł na wolnych obrotach, czasami pracował normalnie a czasami nie.

Najgorsze było to, że z reguły przy dojeżdżaniu do skrzyżowania lub do świateł zatrzymywałem się i silnik gasł. Było, że jeździłem dłuższy czas i nic się nie działo.

Wszystkie te nieregularne zachowania powodowały, że nie miałem żadnego pomysłu z jakiego powodu tak się dzieje. Wszystkie wymienione wyżej ewentualne przyczyny wyeliminowałem, została jeszcze tylko sprawa właśnie „fałszywego powietrza”.

Zdemontowałem filtr, obejrzałem go wnikliwie czy nie ma jakiś pęknięć lub nieszczelności w samej obudowie czy też w przewodzie ssącym i jego połączeniu z obudową filtra. Pomyślałem, że pod wpływem drgań lub naprężeń mogła się nieszczelność ujawniać. Nic z tego. Wszystko w najlepszym porządku.

Byłem skonsternowany.

skuter-gaśnie-na-wolnych-obrotachPatrząc na silnik z góry zastanawiałem się gdzie by tu jeszcze szukać.

Wzrok mój padł na kolektor ssący z gaźnika do silnika. Jak pewnie wiesz, kranik paliwa otwiera się pod wpływem wytworzonego w nim podciśnienia za pomocą wężyka dołączonego do kranika i kolektora ssącego.

W skuterze jest również urządzenie do recyrkulacji spalin, które również jest uruchomiane za pomocą wytworzonego podciśnienia w drugim wężyku podłączonym do kolektora ssącego i owego urządzenia.

Na temat recyrkulacji spalin możesz przeczytać również tutaj >> recyrkulator spalin

Swego czasu po kilku miesiącach od zakupu skutera, przeglądałem silnik i zauważyłem, że wężyki gumowe są trochę „niewyraźne”. Wyglądały jakby były popękane, zestarzałe i w ogóle sprawiały nie najlepsze wrażenie. Postanowiłem je wymienić.

Zdecydowałem się na wężyki igelitowe. Jako że króćce gdzie się zakłada wężyki w różnych miejscach miały różne średnice więc zastosowałem wężyki o średnicach wewnętrznych 4 i 5 mm. 

Może ktoś czytając to podda w wątpliwość zasadność użycia igelitowych wężyków z racji tego, że po nagrzaniu od pracującego silnika stają się miękkie i mogą nie być szczelne. Zapewniam, że po założeniu tych wężyków z uwzględnieniem średnicy, żeby wchodziły dość ciężko i po założeniu sprężynowych zacisków takiej obawy nie ma.

Wymieniłem wszystkie wężyki oprócz jednego, właśnie tego, który był połączony z urządzeniem do „recyrkulacji spalin” silnika.

Oprócz tego jednego.

Teraz przyglądając się silnikowi wzrok mój padł na ten wężyk. O dziwo wizualnie z góry wyglądał bardzo dobrze. Jednak patrząc na niego błysnęła mi myśl, że to może on jest przyczyną całego tego zamieszania.

Zdjąłem z króćca przy kolektorze, obróciłem go tak żeby zobaczyć jak wygląda od spodu i cały był popękany. Natychmiast go wymieniłem.

Od tej pory silniczek na wolnych obrotach pracuje bezbłędnie. Jeżeli w swoim skuterze masz takie wężyki to nie zastanawiaj się tylko je wszystkie wymień a nie będziesz miał żadnych problemów z nimi związanych.

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

9 Responses to Skuter gaśnie na wolnych obrotach

 • Dzięki za posta. W sumie miałem identyczny problem czyli nieregularne gaśnięcie na skrzyżowaniach i w końcowej fazie hamowania. standardowo regulacja zaworów nie robiła za wiele zmiany. Pewnego razu w ogóle nie odpalał i zrobiłem już kolejne oględziny. I co? znalazłem wiszący ułamany wężyk podciśnienia. Skojarzyłem to z Twoim postem i pomyślałem, że to to samo. No i tak było. Skuter jak na razie śmiga jak ta lala. Wężyk pewnie do czasu był uszkodzony i dawał fałszywe powietrze. Aż pękł i nie dawał wcale. Mam Zipp Quantum 125ccm.

 • POMOCY SKUTER 4T JUNAK 607 GAŚNIE JAK STAJE,,,

 • Dziwne… Do ssania automatycznego myslalem ze dochodzi zmienny prad (mierzylem miernikiem) a taki dostaniemy tylko po odpaleniu skutera. To napewno po przekreceniu tylko stacyjki i poczekaniu chwile zacznie nam sie grzac grzalka ssania ?? Przeciez ona nie jest zasilania akumulatorem.
  Czy ja juz sam nje wiem?

  • Absolutnie ma Pan rację, że automatyczne ssanie jest zasilane napięciem zmiennym bezpośrednio z alternatora, czyli po uruchomieniu silnika. Jest to logiczne i zrozumiałe rozwiązanie. Po przeczytaniu komentarza zastanowiło mnie dlaczego Pan to pisze. Przeczytałem wpis i okazało się, że podczas pisania wkradł się błąd, który sugerował, że automatyczne ssanie działa po włączeniu stacyjki. Ten mały błąd już w tekście poprawiłem i dziękuję internaucie, za zwrócenie uwagi.
   Pozdrawiam

 • taki darmowy poradnik za 37 zl haha dobry naciagacz pozdrawiam
  Kuba:)

  • Poradnik, do którego prowadzi link do formularza, za pośrednictwem którego można go pobrać jest absolutnie darmowy. Zalecam czytanie informacji ukazujących się na stronie. wyraźnie na niej pisze, jak pobrać ten poradnik na samej górze strony. Pozostałe informacje na stronie dotyczą poradnika Jak ulepszyć światła w skuterze.

 • Ciekawe…. tym bardziej o ile mowimy o tym samym wezyku to z drugiej strony jest on po prostu wypuszczony pod silnik a wiec nie panuje w nim zadne cisnienie ani podsisnienie a ma on jedynie zapobiedz temu aby ewentualny olej nie lał się po pokrywie zaworów…. czy się mylę?…
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama