Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Szyba do skutera

Szyba do skutera.

 

Szyba do skutera duza

 

Szyba do skutera – czy warto?

Trzeba przyznać, że w kwestii czy szyba do skutera to niepotrzebny dodatek, czy jednak szyba do skutera, to pożyteczny element wyposażenia, zdania są podzielone.

Że szyba do skutera to niepotrzebny dodatek wypowiadają się częściej młodzi pasjonaci skuterów.

Myślę, że to jest związane z tym, że szyba do skutera nie przystoi młodym, bo trąci myszką? Może i tak.

Młodość ma swoje „prawa”. Jednak myślę, że jeżeli używa się skutera  nie tylko żeby „szaleć”, to szyba do skutera jest bardzo pożądanym dodatkiem.

Przede wszystkim chroni przed wiatrem, można jechać bez używania szyby na kasku, poza tym jest dużo ciszej wewnątrz kasku. Ma niewątpliwie i minusy.

Jazda podczas padającego deszczu nie sprzyja widoczności, również wieczorem jest mniej komfortowo ze względu na  światła nadjeżdżających z przeciwka pojazdów. Ale czy na pewno?

Jak szyba do skutera nie jest zamontowana, to jeździmy z opuszczoną szybą na kasku a padający deszcz też nie „poprawia” widoczności, światła jadących pojazdów z naprzeciwka też powodują gorszą widoczność. A jeżeli szyba przy kasku jest trochę porysowana to przez refleksy świetlne  prawie nic nie widać.

No i mniej się zmoknie.

Dlatego te ujemne argumenty opisane wyżej,  do mnie nie przemawiają. Jak opisałem w Interkom na skutery  zrobiłem i zainstalowałem interkom w kaskach.

Podczas porozumiewania się z moją dziewczyną, czasami przy większym wietrze ciężko było coś usłyszeć przez szum wiatru. Teraz rozmowa przebiega tak, jakbyśmy siedzieli przy stoliku.

Szyba do skutera mocowaniaDlatego uważam, że szyba do skutera to świetna sprawa.

Zresztą, czy szyba do skutera jest warta zamontowania czy nie, to myślę sprawa indywidualna. Ja o czymś innym.

Przeglądając oferty szyb do skutera, trzeba przyznać, że wybór jest delikatnie mówiąc mizerny. Jeżeli chodzi o kształty szyb to jest trochę fasonów, że się tak wyrażę, ale jeżeli chodzi o sposób mocowania to są praktycznie dwa.

Jeden sposób to mocowanie do lusterek, drugi do kierownicy. Są również szyby dedykowane do skuterów, ale tylko do nielicznych modeli i właściwie mocowanie też opiera się o lusterka lub rurę kierownicy.

Wszystko byłoby może „ normalne” gdyby nie to, że takie szyby da się zamontować do skuterów mających mocowanie lusterek lub kierownicę nie obudowaną.

W jednym ze skuterów, którym jeździ moja dziewczyna czyli Zipp SuperRay, wsporniki lusterek są na wierzchu i zamocowanie szyby pod wsporniki nie przedstawia problemu.

Gorzej jest z drugim skuterem, którym ja jeżdżę, czyli Romet RXL. Do lusterek odpada bo wspornik jest obudowany, również do kierownicy się nie da bez kombinowania.

Do swojego skutera wybrałem dużą szybę z mocowaniem obejmami do kierownicy. Bezpośrednio do kierownicy się nie da z racji nieodpowiednich wsporników.

Jedynym wyjściem było dorobienie dodatkowych wsporników, które wyprowadziłem z dołu obudowy po wcześniejszym wykonaniu otworów.

Wsporniki przy szybie są ułożone symetrycznie, więc i dodatkowe wsporniki też powinny być wyprowadzone symetrycznie, żeby szyba stała prosto.

Niestety w moim skuterze nie da się przykręcić symetrycznie w tych samych miejscach do kierownicy, gdyż z jednej strony przeszkadza wspornik przyspawany do kierownicy, do którego przykręca się zegary, z drugiej strony przeszkadza obudowa licznika i linka napędzająca ten licznik.

Trzeba było wybrać jakiś kompromis.

Jak widać na załączonych zdjęciach wsporniki wygiąłem z gwintowanego pręta Ø12. Do tego dorobiłem tuleję z gwintem w środku, żeby można było regulować ustawienie.

Szyba do skutera malaNie mając takiej tulei na podorędziu nakręciłem na pręt cztery nakrętki i razem zespawałem, do tego poprzecznie kawałek rurki i regulacja gotowa.

Na zdjęciach nie wyglądają rewelacyjnie ale zdjęcia robiłem podczas dopasowywania. W ostatecznym montażu wygładziłem szlifierką i wyrównałem.

Na tak solidnym mocowaniu szyba ani drgnie.

Inaczej jest z drugą szybą mocowaną do lusterek przy drugim skuterze. Szyba jest miękka i mocowanie też cienkie.

Dlatego ta szyba trzyma się jakoś, ale blachy, które są mocowane pod lusterka są dość cienkie i powodują drgania całej szyby. Również pręt Ø10 też jest zbyt cienki żeby to było naprawdę sztywne.

Jednym słowem trochę porażka. Ale idzie wytrzymać.

Najgorzej jak z naprzeciwka przejedzie TIR a wiatr jest trochę większy to po uderzeniu powietrza szyba się wygina.

Ogólnie Bożenka jednak nie narzeka i jej się podoba.

Podczas jazdy cisza  pod kaskiem, spokój i możemy spokojnie gadać przez interkom.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

8 Responses to Szyba do skutera

 • Zamontowałem szybę, fajnie. “Nie wali na klatę” przy większych prędkościach.

 • Zakładam owiewkę do mojego 🙂

 • Czy moglby Pan napisać czy po zamontowaniu szyby nie wzroslo zuzycie paliwa ?

  dziekuje za odpowiedz.

  pozdrawiam

  • Witam
   Rozumiem, że obawa ewentualnego zwiększonego zużycia paliwa wynika z tego, że założona szyba powoduje zwiększony opór powietrza podczas jazdy. Zapewniam, że nie ma najmniejszych obaw w kwestii zwiększonego oporu powietrza. Taki sam opór powietrza bez założonej szyby powodujemy jadąc skuterem my sami. Siedząc na skuterze w czasie jazdy powodujemy nawet większy opór, gdyż nasze ubranie jest pofałdowane – szyba jest gładka, do tego jeszcze ma obły kształt więc powietrze opływa gładko bez żadnych zawirowań, co niestety ma miejsce podczas „spotkania” się powietrza z naszą sylwetka i ubiorem. Dlatego w żadnym wypadku opór powietrza nie jest większy po założeniu szyby, a nawet mniejszy więc zużycie paliwa się nie zwiększy a nawet skuter ma lżej. Pozdrawiam

   • Witam,

    pod jakim kątem ustawić owiewkę w stosunku do poziomu kół?

    • Witam
     Raczej nie ma – tak mi się wydaje – jakiś norm określających, pod jaki kątem względem drogi ustawić szybę. Można ustawić nawet pionowo. Mimo takiego ustawienia opór powietrza będzie i tak mniejszy niż opór stawiany przez sylwetkę kierującego. Jeżeli już mamy ustawić pod kątem to myślę, że te 10 – 15 stopni od pionu wystarczy. Można więcej ale będzie to wydaje mi się trochę nienaturalnie i niezbyt estetycznie.

     • Rozumiem, dziekuję.
      Moją owiewkę zamontowałem w sobote, w tej chwili jest w pionie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama