Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Układy zasilania skutera, motocykla

Układy zasilania skutera, motocykla

 

Układy zasilania skutera motocykla

Podstawowym i w zasadzie jedynym zadaniem jak mają do spełnienia  układy zasilania skutera motocykla jest wytwarzanie mieszanki paliwowo-powietrznej o zmiennym składzie procentowym, optymalnym dla zmiennych warunków pracy silnika.

 Układy zasilania skutera motocykla składają się z: zbiornik paliwa z kranikiem, filtr paliwa, gaźnik lub urządzenie wtryskowe wraz z osprzętem oraz filtr powietrza i króciec dolotowy. Oczywiście to wszystko jest połączone przewodami.

Bardzo ważnym elementem zbiornika paliwa jest układ odpowietrzania, który zapobiega powstawaniu podciśnienia podczas wypływu paliwa pobieranego przez pracujący silnik oraz nie dopuszcza do wytworzenia się ciśnienia oparów paliwa w zbiorniku, np. podczas postoju skutera/motocykla w silnie nasłonecznionym miejscu.

Większość zbiorników paliwa ma układ odpowietrzania umieszczony w korku wlewowym.

Jest to mały otwór, łączący wnętrze zbiornika z atmosferą za pośrednictwem kanału labiryntowego, zapobiegającego swobodnemu wypływowi paliwa w chwili zalania korka, np. podczas gwałtownego hamowania.

Zatkanie otworu odpowietrzającego jest przyczyną zaprzestania wypływu paliwa ze zbiornika i wówczas silnik gaśnie w kilka chwil po uruchomieniu, ponownie można go uruchomić dopiero po dłuższym postoju – gdy podciśnienie w zbiorniku się obniży.

Paliwo wypływa ze zbiornika przez kranik i trafia do komory pływakowej gaźnika. Między kranikiem a gaźnikiem paliwo przepływa przez filtr paliwa.

Taki niewielki filtr paliwa, jeśli go nie ma, warto zamontować, aby uchronić precyzyjny gaźnik przed drobnymi zanieczyszczeniami zawartymi w paliwie.

Układy_zasilania_skutera_motocyklaWspółczesne motocykle jak również skutery mają kraniki podciśnieniowe.

Powietrze zasysane do cylindra jest również filtrowane. Obecnie stosuje się do tego celu wydajne filtry z wkładami papierowymi lub piankowymi.

Większość silników zastosowanych w motocyklowych i skuterach jest wyposażonych w gaźniki.

W gaźniku miesza się przefiltrowane powietrze z paliwem napływającym ze zbiornika. Mieszanka paliwowo-powietrzna jest zasysana do cylindra przez kanał dolotowy.

Kanał dolotowy w silnikach dwusuwowych znajduje się albo w cylindrze, albo w korpusie silnika. Początkowy fragment kanału dolotowego może stanowi króciec dolotowy, który łączy silnik z gaźnikiem.

Nieszczelności króćców dolotowych są typową przyczyną braku stabilności prędkości obrotowej biegu jałowego.

O takim konkretnym przypadku tego rodzaju niedomagania możesz przeczytać w artykule: Skuter gaśnie na wolnych obrotach, w którym opisuję taką usterkę jaka się wydarzyła w moim skuterze.

Przez powstałą nieszczelności jest zasysane „fałszywe” powietrze uniemożliwiające prawidłową regulację gaźnika.

Układy zasilania skutera, motocykla – rodzaje.

Układ gaźnikowy

W motocyklach i skuterach najbardziej rozpowszechniony jest gaźnikowy układ zasilania.

W skład takiego układu wchodzi jeden lub więcej gaźników rozpylaczowych (najczęściej bocznossących). Tendencja do uzyskiwania dużych mocy wymusza stosowanie oddzielnego gaźnika dla każdego cylindra motocyklowego silnika wielocylindrowego.

Układ wtryskowy

Układy zasilania_skutera motocyklaNiektóre silniki motocyklowe, jak również silniki stosowane w skuterach są wyposażane we wtryskowe układy zasilania, które gwarantują równomierniejsze rozpylanie paliwa w zasysanym powietrzu i precyzyjniejsze odmierzanie dawek.

Stosowanie w motocyklach elektronicznie sterowanych układów wtryskowych paliwa ma na celu osiąganie maksymalnych mocy i sprawności silników, a także zwiększenie stopnia czystości emitowanych spalin.

Elektroniczny układ wtryskowy paliwa oblicza ilość powietrza napływającego do cylindrów i ustala niezbędną ilość paliwa, którą mogą dostarczyć wtryskiwacze (czas otwarcia wtryskiwacza).

Stosownie do czasu otwarcia wtryskiwacza zostaje ustalony kąt wyprzedzenia wtrysku.

Elektronicznie sterowane układy wtryskowe uzależniają dobór właściwej dawki paliwa i chwilę wtrysku od różnych czynników, takich jak prędkość obrotowa silnika, podciśnienie w kanale dolotowym, objętość zasysanego powietrza, temperatura powietrza, temperatura silnika, kąt wyprzedzenia zapłonu, temperatura i skład spalin, a nawet od aktualnego przełożenia w skrzynce biegów.

Takie precyzyjne przygotowanie mieszanki paliwowo-powietrznej powoduje w rezultacie znaczny spadek zużycia paliwa oraz zwiększenie mocy silnika i maksymalnego momentu obrotowego.

Z uwagi na znaczny koszt aparatury wtryskowej i elektronicznego układu sterującego jej pracą, nie stosuje się tego typu zasilania w większości obecnie produkowanych motocykli i skuterów.

Natomiast wiele modeli maszyn wyścigowych i drogie motocykle sportowe od lat mają zasilanie wtryskowe.

W motocyklach najczęściej spotyka się gaźnikowy układ zasilania, który od początku lat osiemdziesiątych XX. wieku jest nieśmiało zastępowany przez układy wielopunktowego pośredniego wtrysku benzyny. Ostatnio pojawiły się także motocykle z silnikami o jednopunktowym wtrysku paliwa sterowanym elektronicznie.

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama