Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Wymiana cylindra w skuterze

 

wymiana cylindra w skuterze 1
Jak kupiłem pierwszy skuter w 2012 roku, nie przeszło mi nawet przez myśl, że to będzie początek mojej przygody ze skuterami.

Kupiłem go bo moja dziewczyna ma taką specyficzną pracę, że nieraz nie ma czym dojechać do niej, więc kupiliśmy ten skuter.

Jak już napisałem na skutery, kilka razy zrobiliśmy wypad na małą wycieczkę. Bardzo nam się spodobało.

Postanowiliśmy któregoś razu wybrać się w dalszą podróż, wypadło do Przybiernowa gdzie kiedyś mieszkałem, żeby odwiedzić dzieciaki.

Było trochę obaw, że to chińszczyzna, nie dojedzie, itp. Bezpodstawnie. We dwójkę jechaliśmy i nawet się nie zająknął.  

W jedną stronę ponad 150 km.

Jakie były wrażenia opisałem na  ciekawe miejsca w Polsce. Wtedy postanowiliśmy kupić drugi skuter.

Jako, że jestem już w dość zaawansowanym wieku, jak napisałem na plany modernizacji skuterów nie zależało mi na jakiś wielkich prędkościach i mocach bo uważam, że jazda skuterem jest w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych.

Jednak doszedłem do wniosku, że taki skuterek ma swoje minusy.

Niestety jednym z nich jest mała moc, która się ujawnia podczas jazdy pod górkę lub pod wiatr. A już poważny problem ma jeżeli jest pod górkę i jednocześnie pod wiatr i jeszcze pasażer z tyłu.

Zdecydowałem się  na wymiana cylindra w skuterze i postanowiłem jednak zmienić cylinder na 47mm czyli 72ccm.

Wymiana cylindra w skuterze chodziła mi  już trochę po głowie, ale nie robiłem nic bo jeszcze było stosunkowo ciepło i zawsze gdzieś się robiło wypad. Teraz jest listopad, więc sezon się skończył – jeśli tak można powiedzieć – a jeszcze jest ciepło i w garażu można siedzieć,  więc zapadła decyzja – wymiana cylindra w skuterze.

Najpierw poszedł na „stół” mój skuter czyli RXL 4T. Wymiana cylindra w skuterze RXL 4T nie jest taka niewygodna, jak mogłoby się wydawać z uwagi na zabudowanie osłonami.

Jest całkiem dobrze z dojściem do silnika, wystarczy zdemontować siedzenie,    pojemnik pod siedzeniem, przednią osłonę oraz mały pojemnik, który jest świetnym miejscem na trzymanie kluczy itp. Cała reszta idzie gładko.

Żeby sobie ułatwić pracę, ustawiłem koło zamachowe magneta na środkowy znak. Warto tak zrobić, żeby tłok był u góry.

Blokadą zabezpieczyłem wariator, żeby się nic nie ruszało, zrobiłem kreski markerem na łańcuszku i kole wałka rozrządu i już po kłopocie.

Może to wyda się banalne co powiem, ale myślę, że nie zaszkodzi wspomnieć.

wymiana cylindra w skuterze 5Otóż tłok na denku ma „podcięcia” na zawory, jak widać na zdjęciu i przy zakładaniu nowego tłoka warto zwrócić uwagę na wielkość tych „podcięć”.

Otóż jedno jest większe a drugie mniejsze, jako że zawory też się różnią wielkością. Zawór ssący ma większą średnicę.

Ktoś może powiedzieć, że to nie ma znaczenia bo tłok i tak nie sięga.

Może i nie sięga jednak kultura montażu wymaga żeby wszystko było tak, jak być powinno.

Tłok zakładamy szerszym „podcięciem” do góry.

Przede wszystkim odnosi się to do przypadku kiedy jest wymieniany podstawowy zestaw.  Ja u siebie podmieniłem zestaw na większy z wklęsłym tłokiem więc to nie ma w tym wypadku zastosowania .

Zresztą „podcięcia” w tym tłoku też są ale o jednakowym rozmiarze.

No i dokonała się operacja pod kryptonimem wymiana cylindra w skuterze. Zrobiłem kilka zdjęć z realizacji tego przedsięwzięcia.

Warto, myślę zwrócić jeszcze uwagę gdzie „siedziały” tulejki ustalające. U mnie były tak jak na zdjęciach.

Polecam jeszcze sprawdzić przed założeniem pierścieni na tłok, czy wymiary są prawidłowe.

Najlepiej jest  wcisnąć do cylindra jak na zdjęciu niżej.

Chodzi o to czy nie są za “długie”, bo przy nasadzaniu cylindra na tłok mogłyby pęknąć. Jeżeli jest szczelina to dobrze, a jaka duża to już nie mamy wpływu.

Zestaw wymieniłem, jednak jeszcze nie testowałem specjalnie bo akurat pogoda się zrobiła paskudna, leje już ponad tydzień. Jednak po zmontowaniu wszystkiego, odpaliłem go i trochę się przejechałem.

Już wyczuwam, że jest poprawa mocy, jednak na ile to będzie więcej okaże się dopiero po przeprowadzeniu prób.

  Do tej pory jak już pisałem na tuning skutera Zipp z filtra powietrza mam wyjęte przewężenie a z czterech otworów w nakładce na wlot filtra jedną mam zaślepioną. Tak mi wyszło podczas prób jak go testowałem wcześniej.

Teraz pewnie będzie potrzebował trochę więcej powietrza, ale to się zobaczy.

Jeszcze kwestia średnicy otworu dyszy. Teraz mam zamontowaną oryginalnie od nowego dyszę 81.

Zaopatrzyłem się już w dysze 85 i 90. Ale chyba 90 to jednak będzie za duża.  

Po deszczach przyszło oziębienie i na razie nie będę się bawił. Ale z prognoz wynika, że ma znowu być kilka ładnych cieplejszych dni.

Jak tylko przyjdą, to się wezmę za testowanie i dobieranie optymalnych ustawień. Wtedy zobaczymy, czy wymiana cylindra w skuterze przyniesie oczekiwane efekty.

Nie omieszkam o tym napisać. 

Niżej kilka zdjęć z demontażu i montażu.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

7 Responses to Wymiana cylindra w skuterze

 • A jak ze spalaniem ? Duzo wzrosło czy takie samo?

 • ok, ok… teraz proszę o wpis “Rejestrujemy zwiększoną pojemność skutera – procedura od A-Z” ot tak by być na “legalu” bo o ile “z wierzchu tego wcale nie widać” to jednak w przypadku sytuacji wypadkowej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu ale jeżeli udowodni, że np. wypadek był spowodowany niedozwolonymi przeróbkami itp i to udowodni może od właściciela pojazdu ściągać kasę którą wypłacił poszkodowanemu.
  Jeżeli okazałoby się że skuter czyli zarejestrowany jako motorower ma większą pojemność to tym samym przestaje być motorowerem. W umowie ubezpieczenia są parametry pojazdy który jest ubezpieczany, między innymi typ (motorower) i pojemność. Nawet nie trzeba zwiększać pojemności żeby motorower przestał spełniać wymogi techniczne żeby być motorowerem. Jeżeli jego konstrukcja umożliwia osiąganie prędkości większej niż 45 km/h też przestaje spełniać te wymogi.

  Dlatego każdy musi sobie odpowiedzieć sam czy warto ryzykować i musi mieć świadomość konsekwencji bo w z pozoru oczywistych sprawach ubezpieczyciele starają się za wszelką cenę wywinąć od wypłacenia odszkodowania, a co dopiero w takiej poważnej sprawie.

 • Poproszę jeszcze o artykuł “Legalizujemy skuter o pojemności 72ccm”…

 • Panie Mieczyslawie mam pytanie odnosnie testow po zmianie cylindra na 47 mm czy warto bylo i jakie .odyfikacje pan poczynil w tym kierunku?prosze o kontakt mail:przemasslwg@gmail.com pozdrawiam

  • Witam
   Pyta Pan, czy warto było wymieniać cylinder na 47mm. Odpowiem krótko. Warto.
   Jest zdecydowana poprawa w czasie jazdy pod górę czy pod wiatr. Skuter jest mocniejszy, łatwiej się rozpędza i osiągi są lepsze. Wynika to z prostej zależności. Mocniejszy silnik to łatwiejsze pokonanie oporów powietrza, ciężaru kierowcy itp.
   Zmiana cylindra nie powoduje jakiegoś spektakularnego zwiększenia mocy, jednak różnica jest zdecydowanie odczuwalna.
   Jeżeli chodzi o modyfikacje, to były niewielkie.
   Jak napisałem w artykule na stronie https://skuterowewyprawy.eu/tuning-skutera-zipp-superray, regulowałem silnik i eksperymentowałem z dopływem powietrza.
   Przed zmianą cylindra na wlocie filtra powietrza są cztery otwory, jeden miałem zaślepiony. W filtrze było przewężenie, które mam usunięte. Po zmianie cylindra otwór ten odkryłem i zmieniłem dysze główną na 85. To wszystko. Jeszcze trochę poprawiłem ustawienia gaźnika.

 • Super pomysl z “trzymaczkiem” lancucha !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama