Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Żarówki do skutera

Żarówki do skutera. Jakie?

 

żarówki do skutera a

 

No właśnie

Jakie żarówki do skutera

Mówiąc o żarówkach mam na myśli reflektorowe żarówki do skutera.

W skuterach mają zastosowanie w większości przypadków żarówki BA20D i H4. Choć stosowane są też inne żarówki do skutera np. w reflektorach soczewkowych.

Nie wiem czy firmy zajmujące się produkcją skuterów, wytwarzają również klosze reflektorów, czy stosują klosze produkowane przez innego wytwórcę, bo jest coś nie tak.

W swoim skuterze Romet RXL od nowości miałem zainstalowane żarówki BA20D. Nie wnikałem specjalnie w jakość świecenia, choć od początku coś mi nie pasowało.

Jeszcze światła mijania jakoś oświetlały drogę, gorzej ze światłami drogowymi.

Zdarzało się, że w czasie jazdy wieczorem z moją dziewczyną gdy jechała swoim skuterem przede mną to się mnie pytała czy ja jadę na światłach mijania bo ją moje światła oślepiały przez lusterko wsteczne. 

A tak być nie powinno.

Z uwagi na to, że fabryczne światła są liche, w dodatku gasną przy zmniejszaniu obrotów musiałem z tym coś zrobić.

No i zrobiłem. 

Przerobiłem całkowicie instalację elektryczną dotyczącą zasilania świateł. Jeśli chcesz możesz pobrać poradnik i zastosować te zmiany u siebie.

Po modernizacji zmieniłem żarówki na H4, można to zrobić bez problemu, gdyż żarówki BA20D są montowane w oprawkach, które mają taki sam kształt jak H4, chodzi o mocowanie w kloszu.

Jak wiadomo żarówki H4 przy tej samej mocy mają większą jasność.

Po modernizacji instalacji i zmianie tych żarówek jakość świateł diametralnie się zmieniła. Przede wszystkim światła drogowe są wyśmienite.

Jednak mimo wszystko coś mi nie pasowało.

I właśnie teraz dochodzimy do sedna. 

Dużo wcześniej już to stwierdziłem ale jakoś nie mogłem się zebrać żeby to udokumentować.

Ale się zebrałem.

Na zdjęciu, na wstępie postu, są żarówki do skutera jakie można zastosować.

Ustawione są względem siebie tak, jak siedzą w kloszu.

Już na pierwszy rzut oka widać zdecydowaną różnicę w położeniu poszczególnych włókien.  Nie będę wyjaśniał, bo to zbyt jasno widać.

Strzałką jest zaznaczone położenie żarnika światła drogowego. 

To tyle, na razie.

Nie mam zielonego pojęcia kto w firmie zdecydował żeby zainstalować w reflektorach żarówki BA20D, skoro ten klosz nie jest przystosowany do tego typu żarówek.

Żeby nie być gołosłowny, że sobie to wymyśliłem, że można stosować różne żarówki do skutera, to teraz Ci pokażę jak działają światła po zastosowaniu obu żarówek.

Na foto  nr 1,niżej, jest zdjęcie a właściwie trzy zdjęcia w jednym, jak świecą światła po założeniu żarówek BA20D. Od lewej światła mijania, w środku światła drogowe, po prawej światła mijania i jednocześnie włączony sygnał świetlny (światła drogowe.długie).

żarówki do skutera

Analogicznie na foto 2 niżej po zastosowaniu żarówek H4.

żarówki do skutera 1

Myślę, że nie trzeba niczego tłumaczyć. Wszystko jasne.

Wyjaśnię tylko co znaczą te czarne paski na płycie. Wyznaczają one górną krawędź światła mijania, przy założonych żarówkach BA20D.

Ta krawędź jest prawie dokładnie na wysokości środka reflektora, czyli świecą prawie równolegle do drogi, więc “zachowują” się jak światła drogowe.

Na zdjęciu nr 2 przy żarówkach H4 widać, że górna krawędź jest niżej jakieś pięć centymetrów, czyli prawidłowo.

Przy takim ustawieniu główny strumień światła mijania będzie padał na drogę przed skuterem w odległości kilkunastu metrów.

Powiesz, że to bzdura. Mów co chcesz.

Napisałem ten post żeby pokazać, po pierwsze, że konstruktorzy specjalnie się nie przejmują jakością świateł w skuterach – szczególnie tych z niższej półki – oraz żebyś zwrócił/a uwagę jeżeli będziesz chciał/a zastosować żarówki do skutera innego typu.

Nie twierdzę, że we wszystkich rodzajach skuterów tak jest, bo nie wiem, ale myślę, że warto sprawdzić jeżeli się zmienia żarówki na innego typu.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

One Response to Żarówki do skutera

 • A po co przerabiać oprawkę skoro można kupić gotowe żarówki halogenowe w oprawce BA20d? Oczywiście nie kosztują tyle co popularne w każdej stacji paliw bańki AWINA, ale mają już homologację i zupełnie inną jakość świecenia… Poza tym należy pamiętać o oznaczeniach na kloszach…

  “Aby w łatwy sposób rozpoznać z jaką lampą mamy do czynienia, należy sprawdzić, w którą stronę skierowane są strzałki na kloszu reflektora. Grot w prawo to lampa przeznaczona do ruchu lewostronnego i na odwrót. Jeżeli strzałka ma podwójny grot to istnieje możliwość przestawienia rozkładu światła lub reflektor jest typu symetrycznego.

  Kolejnym istotnym oznaczeniem jest literowy skrót, który mówi nam jakie zastosowanie ma reflektor. Litera C – przeznaczenie do świateł mijania, R – drogowych, a CR nadaje się do obu tych typów. Światła do jazdy dziennej muszą mieć oznaczenie RL (nie DRL!), a przeciwmgielne – B. Jeżeli przed powyższymi literami widoczna jest litera H, to reflektor przystosowany jest do żarówek halogenowych, a D – do palników ksenonowych. Jeżeli reflektor pełni funkcję światła drogowego, na kloszu odnaleźć można również oznaczenie jego siły, np. 20 lub 30. W sumie siła świecących lamp nie może przekraczać 75.

  Kółko z umieszczoną wewnątrz literą E wraz z cyfrą oznacza europejską homologację lampy, natomiast cyfra określa kraj, w którym homologacja została przyznana. 1 to Niemcy, a 20 oznacza Polskę. Pod powyższym kółkiem umieszcza się oznaczenie atestu, którego dwie pierwsze cyfry określają regulamin, według którego wykonywano badanie, a kolejne to numer wydanego atestu.
  Pamiętajmy, że posiadanie przez reflektor atestu nie oznacza, że ma on automatycznie homologację do pełnienia funkcji danego rodzaju reflektora. Popularnie od kilku lat diodowe światła, montowane jako dzienne są powodem kłopotów z policją i jeżeli nie posiadają oznaczenia RL, to funkcjonariusz ma podstawy do zatrzymania nam dowodu rejestracyjnego. Kupując światła dzienne zwróćmy uwagę, jakie oznaczenie posiadają one na kloszu, może to w przyszłości oszczędzić kłopotów. Nie bądźmy zdziwieni, jeżeli policjant zakwestionuje zgodność z przepisami naszych lamp dziennych , zamontowanych w miejsce przeciwmgielnych. Warto wówczas wykazać się znajomością oznaczeń na kloszach, udowadniając legalność używanych przez nas świateł.”

  źródło http://mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/uklad-elektryczny/266435,Jakie-oznaczenia-znajdziemy-na-reflektorach-Poradnik.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama