Podróże skuterami po Polsce z moją dziewczyną
Zasada działania gaźnika

Zasada działania gaźnika

 

zasada_działania_gaznika

Zasada działania gaźnika. Czy warto coś na ten temat wiedzieć?

Myślę, że każdy, kto choć trochę „grzebał” przy spalinowych silnikach o zapłonie iskrowym wie, że w przypadku wystąpienia niesprawności układu zasilania wystarczy nalać odrobinę paliwa bezpośrednio do gardzieli gaźnika, aby uruchomić silnik.

Jeżeli zdemontuje się gaźnik i wleje trochę paliwa bezpośrednio do kanału dolotowego, to silnik również się uruchomi, ale po chwili zgaśnie.

Oczywiście podanie porcji paliwa do otworu świecy zapłonowej (np. strzykawką), i po ponownym wkręceniu świecy i założeniu fajki, również pozwoli na uruchomienie na krótko silnika z uszkodzonym układem zasilania.

Można w ten sposób zawęzić obszar poszukiwania niesprawności.

Dzieje się tak dlatego, że podana porcja paliwa odparowuje i miesza się z zasysanym powietrzem, tworząc mieszankę palną, ale po spaleniu podanego paliwa silnik zgaśnie.

Ponowne uruchomienie silnika wymaga podania nowej porcji paliwa.

Gaźnik silnika spalinowego o zapłonie iskrowym miesza paliwo z zasysanym powietrzem, przygotowując mieszankę palną o odpowiednim składzie podczas każdego suwu ssania.

Zadaniem gaźnika jest rozpylenie paliwa w przepływającym powietrzu, co ułatwia proces odparowania (rys.1).

Proces odparowania paliwa odbywa się w komorze mieszania, przewodzie dolotowym i w cylindrze.

Podczas pracy silnika wysoka temperatura cylindra i przewodu dolotowego znacznie przyspiesza odparowanie rozpylonego paliwa.

Podczas rozruchu zimnego silnika proces odparowania zachodzi wolniej, dlatego wytwarzana w gaźniku mieszanka paliwowo-powietrzna musi być bogatsza w paliwo.

Do wzbogacenia mieszanki służą urządzenia rozruchowe. W skuterach jest tzw. automatyczne ssanie.

Polega ono na tym, że podczas rozruchu zimnego silnika, jest otwarta dysza, którą wydostaje się dodatkowe paliwo wzbogacając mieszankę. Po określonym czasie ten kanał jest zamykany przez iglicę wysuwającą się z urządzenia „automatycznego ssania”.

Skuter/motocykl rusza, zatrzymuje się i jedzie ze zmienną prędkością, dlatego konieczna jest regulacja prędkości obrotowej silnika. Możliwość takiej regulacji daje gaźnik.

Nowoczesne gaźniki motocyklowe są skonstruowane w taki sposób, aby przy zmiennych prędkościach obrotowych i zmiennych obciążeniach silnika zapewnić możliwie dużą moc, małe zużycie paliwa i minimalną ilość szkodliwych związków zawartych w spalinach.

Mówiąc w wielkim uproszczeniu, dzięki zastosowaniu gaźnika silnik może pracować bez przerwy, a co więcej, można wpływać na ilość i skład przygotowywanej mieszanki.

Najprostszym urządzeniem umożliwiającym wytwarzanie mieszanki paliwowo-powietrznej jest gaźnik elementarny, patrz rys.1.

Zasada dzialania gaznika

Paliwo jest stale doprowadzane do komory pływakowej, a dzięki zastosowaniu zaworu iglicowego, sterowanego pływakiem, poziom paliwa wewnątrz komory pływakowej jest zawsze taki sam.

Każdy ubytek paliwa powoduje opadnięcie pływaka i otwarcie zaworu iglicowego. W chwili otwarcia zaworu iglicowego paliwo z przewodu dolotowego napływa do komory pływakowej.

Zawór iglicowy pozostaje otwarty tak długo, jak długo poziom paliwa wewnątrz komory pływakowej nie spowoduje uniesienia pływaka do poziomu, w którym wymusi on zamknięcie zaworu iglicowego.

Przez dyszę paliwo przepływa do rozpylacza, gdzie osiąga taki sam poziom, jak w komorze pływakowej. Poziom paliwa w rozpylaczu musi być minimalnie niższy od jego krawędzi.

Podwyższenie poziomu paliwa ponad krawędź rozpylacza spowoduje wyciek paliwa do gardzieli gaźnika, a w konsekwencji zalanie silnika. Podczas suwu ssania powstaje różnica ciśnień.

Podciśnienie wewnątrz silnika powoduje zasysanie powietrza atmosferycznego do gardzieli gaźnika. Zasysane powietrze przepływa przez gardziel z największą prędkością, ponieważ jest ona najwęższym fragmentem układu dolotowego.

Różnica ciśnień wewnątrz gardzieli gaźnika i w komorze pływakowej powoduje wypływ paliwa z rozpylacza i mieszanie się z przepływającym powietrzem. Paliwo odparowuje podczas przepływu mieszanki przez komorę zmieszania i przewód dolotowy, proces odparowania kończy się w cylindrze.

Ilość paliwa wypływającego przez rozpylacz jest ograniczona średnicą dyszy paliwa i zależy od wartości podciśnienia w gardzieli gaźnika. Ilość zasysanej mieszanki paliwowo-powietrznej zależy od położenia przepustnicy sterowanej cięgnem gazu.

Oczywiście cały ten opis odnosi się do elementarnego gaźnika. We współczesnych gaźnikach jest trochę inaczej, ale zasada działania jest taka sama.

Może z wyjątkiem cięgna gazu.

We wcześniejszych gaźnikach przepustnica była otwierana linką gazu. Teraz w skuterach są gaźniki przeponowe, czyli linka gazu odchyla przesłonę gardzieli a podciśnienie podnosi przeponę gumową, która z kolei podnosi przepustnicę.

Trochę skomplikowane, ale bardziej efektywne.

Gaźnik elementarny wytwarza mieszankę paliwowo–powietrzną i pozwala na regulowanie ilości mieszanki dostarczanej do silnika, ale nie zapewnia właściwego składu tej mieszanki w pełnym zakresie prędkości obrotowej i obciążeń silnika.

Gaźniki motocyklowe są wyposażone w wiele urządzeń wspomagających i korygujących skład mieszanki paliwowo-powietrznej, zależnie od aktualnych warunków pracy silnika.

Spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej wytwarzanej w gaźniku przebiega najefektywniej, jeżeli cząsteczki rozpylonego i odparowanego paliwa oraz powietrza są dokładnie wymieszane w określonej proporcji.

Przy zbyt dużym lub zbyt małym udziale paliwa w mieszance maleje jej zdolność do spalania.

Teraz trochę obliczeń.

Jeden kilogram paliwa dostarczonego do cylindra musi zostać zmieszany z 14,7 kg powietrza.

Powstaje wówczas mieszanka stechiometryczna, która w warunkach całkowitego wymieszania w komorze spalania (mieszanka jednorodna) spala się całkowicie.

Ten rodzaj mieszanki określa się również tzw. współczynnikiem nadmiaru powietrza oznaczanym literą λ (lambda). Dla mieszanki stechiometrycznej λ = 1. Podczas spalania mieszanki stechiometrycznej wytwarza się duża ilość energii cieplnej, a cały węgiel i wodór zawarty w paliwie łączy się z tlenem, tworząc dwutlenek węgla i wodę, która przy nierozgrzanym silniku i chłodnej pogodzie tworzy biały obłok wydostający się z układu wydechowego.

Zmniejszona zawartość paliwa (λ > 1) daje mieszankę ubogą, a zwiększona zawartość paliwa (λ < 1) powoduje powstawanie mieszanki bogatej. Najwyższa sprawność silnika (najmniejsze zużycie paliwa) jest osiągana przy współczynniku λ = 1,1, a najwyższą moc osiąga silnik przy λ = 0,95.

Dlatego zadaniem układu zasilania silnika motocyklowego jest przygotowywanie mieszanki paliwowo-powietrznej o współczynniku λ w granicach od 0,95 do 1,1, a podczas rozruchu, gdy zimny silnik wymaga dostarczenia mieszanki znacznie wzbogaconej, zmniejszenie współczynnika λ poniżej 0,95.

Prymitywne gaźniki starych motocykli przygotowują mieszankę o składzie znacznie wykraczającym poza te granice, ale precyzyjne gaźniki skuterów i motocykli współczesnych, jeżeli tylko są sprawne, prawidłowo wyregulowane i niezużyte, mogą działać zgodnie z powyższymi założeniami.

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

One Response to Zasada działania gaźnika

  • Dzięki za informacje, teraz już wiem jak mniej więcej działa gaźnik w moim skuterze. Może nawet pokuszę się o jakąś regulację, bo ma problemy z zapalaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Specjalnie dla Ciebie

Wpisz poniżej swoje imię oraz adres email i pobierz ten darmowy poradnik
jak-wyregulować-gaźnik-skutera

Kategorie
Reklama